תפילות יום כיפור

קחו לכם רגע לקריאת תפילת יום הכיפורים שנישאה על ידי הכהן הגדול בבית המקדש בירושלים (הנמצאת בכל סידור ליום כיפור). היא נקראת ‘יהי רצון’, “יהי רצון מלפניך יהוה אלוהינו …”,

והרי הפרשנות העכשווית שלי לתפילה זו.

“שתהא זו שנת אוצרך הטוב תפתח לנו”. בימינו, אנו זועקים למנהיגות רוחנית איתנה. אנו מתפללים למנהיגים בעלי חזון והכוונה אלוהית. מנהיגים המסוגלים להשרות ביטחון ונוחם על העם היושב בציון.

“שנת ויעוד בית מקדשך”. נתפלל שרשעותו של הוואקף ומעשי העוולה של ממשלתנו לא יחריבו את כותלי הר הבית. נתפלל למציאת עמוד השדרה הלאומי שיאושש את ריבונותנו על הר הבית נוכח הסגות הגבול השערורייתיות וההרסניות של הפלסטינים – למרות הגינוי הבינלאומי שיבוא לבטח.

“שנת כפרה על כל עוונותינו”. חטא אספקת הנשק לרשות הפלסטינית וחטא הזרמת הכספים לרשות הפלסטינית גם בעיתות שהיא מנהלת מלחמה דיפלומטית כנגד ישראל.

“שנת פרי בטננו תברך”. עת לעודד קיום משפחות גדולות באמצעות סבסוד ממשי של החינוך ואספקת דיור ציבורי ותמריצים חברתיים וכלכליים אחרים.

“שנת צאתנו ובואנו תברך”. נישא תפילה שתושביהם הישראלים של שטחי יהודה ושומרון יגיעו בבטחה לעבודתם וישובו בבטחה לבתיהם בשנה זו. שיינתן לצה”ל חופש הפעולה שיאפשר לו להבטיח שתושבי יש”ע לא יהפכו למטרות נייחות ששוטרי עבאס או כנופיות החמס יורים בהם כמו ברווזים במטווח.

“שנת קהלנו תושיע…. שנת רחמך יכמרו עלינו”. שבורא עולם יעניק לברק אובמה את הנחישות והעוז לחיסולו של מחמוד אחמדיניג’אד ומשטר האימים שלו. שמבצע צבאי זה לא יגבה מאיתנו מחיר כבד, או יגרום אבדות מיותרות לכוחות האמריקנים. יהי רצון שתגן עלינו מפני פיגועי טרור עולמיים ומקומיים כאחד. יהי רצון שתרגיע את גל האנטישמיות העולה ומאיים להטביע את יהודי התפוצות.

“שנה שתוליכנו קוממיות לארצנו / שנת תעלנו שמחים לארצנו “. שיימשך ויתגבר זרם העולים מאמריקה, מקנדה ומצרפת! שיורחבו ויתעצמו ההתיישבויות, במיוחד באזורים של קונצנזוס לאומי כמו עמק הירדן, ירושלים רבתי ולאורך רכסי ההרים המשקיפים על גוש דן, כמו גם בגליל ובנגב.

“שנה שלא יצטרכו עמך בית ישראל זה לזה ולא לעם אחר”. הגן עלינו מפני האספסוף העולמי וממוסדותיו המושחתים – מהאו”ם, מנציבות האו”ם לזכויות אדם, מבית הדין הפלילי הבינלאומי ומבית הדין הבינלאומי לצדק – הדנים את מנהיגינו בעבור “פשעי מלחמה”, מחרימים את מוסדותינו האקדמיים, ומטילים סנקציות על המסחר איתנו. הב לנו מנהיגים עולמיים נבונים ובהירי מחשבה דוגמת סטפן הרפר, ראש ממשלת קנדה, המבין את האתגרים הנכונים לנו בזמנים אלה ומגלה הערכה למאבקה הכביר של ישראל.

“שנת חיים טובים מלפניך”. נתפלל להפחת ערכים ציוניים ויהודיים ברוחנו הלאומית, ולאימוץ נקודת המבט ההיסטורית שתאפשר לנו לראות את כל הטוב שבארץ הזאת ולהכיר בהישגינו. נתפלל שנלמד לתת אחד לשני להנות מהספק. שנצליח למתן, במקום להעצים, את המחלוקות בינינו.

התפללו, אם תוכלו, כמו רבי נחמן מברסלב. “יהי רצון מלפניך יי אלוהינו”, כתב, “שאהבה גדולה ושלום ישרו על כל בית ישראל, שחמלה ואהבת אחים יהיו נר לרגלינו, שנקבל זה את זה ונלמד זה מזה, שנעריך את כל היצורים החיים, ושפורענות הבאה על אדם אחד תיגע בלבבות הכלל.”

* פורסם לראשונה בג’רוזלם פוסט, 6 באוקטובר 2011.

 

David M. Weinberg is a think tank director, columnist and lobbyist who is a sharp critic of Israel’s detractors and of post-Zionist trends in Israel. Read more »
A passionate speaker, David M. Weinberg lectures widely in Israel, the U.S. and Canada to Jewish and non-Jewish audiences. He speaks on international politics and Middle East strategic affairs, Israeli diplomacy and defense strategy, intelligence matters and more. Click here to book David Weinberg as a speaker

Accessibility Toolbar