מדוע הישראלים נותרו חשדניים כלפי אובמה

פורסם בעיתון ישראל היום באנגלית ביום 19.6.2012

המועמד הרפובליקני לנשיאות, מיט רומני, אמר לנוצרים האוונגליסטים בסוף השבוע שעבר שיחסו לישראל יהיה “הפוך” לזה של הנשיא אובמה. רומני אמר שהוא אינו “רוצה ליצור ולו שמץ של מרחק ביננו לבין בני בריתנו הישראלים”. רומני אמר גם שאובמה “נשמע כמעט כאילו הוא יותר חושש מפעולה צבאית של ישראל מאשר מהאפשרות שאיראן תהפוך גרעינית”.

נדמה שהישראלים חולקים עם רומני את תחושת הבטן הזו. סקר דעת קהל שהתפרסם בסוף השבוע האחרון על ידי מרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים (שם אני מנהל את קשרי החוץ), בשיתוף עם המרכז לתקשורת בינלאומית באוניברסיטת בר-אילן והליגה נגד השמצה, מצא שהציבור הישראלי מביע ביקורת ברורה כלפי הנשיא אובמה ומדיניותו בנושא העימות הישראלי-פלסטיני, בנושא ההתקוממות בעולם הערבי ובנושא הגרעין האיראני.

הציבור הישראלי חש אהדה והערצה רבה כלפי אמריקה ומאמין בכל לבו שבשעת משבר קיומי תעמוד אמריקה לצדה של ישראל. אולם אף כי 51 אחוז מהמשתתפים בסקר סבורים שיחסו של אובמה כלפי מדינת ישראל “ידידותי” או “ידידותי מאוד” (יתכן כי הם מתכוונים לרמה האישית), 53 אחוז סבורים שמדיניות ארה”ב ביחס ל”אביב הערבי” הייתה שגויה ו-38 אחוז סבורים שמדיניות זו החלישה את מעמדה של ארה”ב במזרח התיכון. 41 אחוז מהישראלים אינם מרוצים ממדיניות אובמה כלפי העימות הישראלי-פלסטיני (מסיבות טובות החורגות מתחום עיסוקו של טור זה). רבים מהישראלים מודים כי אינם מכירים היטב את רומני, אולם 30 אחוז מחזיקים בכל זאת בתחושה אינטואיטיבית שרומני יפעל בצורה טובה ונחושה יותר לקידום האינטרסים של ישראל.

והנתון המשמעותי ביותר, היא שהישראלים אינם סבורים שניתן לבטוח באובמה שיעצור את האיראנים מלפתח פצצה גרעינית. ארבעים וחמישה אחוזים סבורים שהוא יפעל כדי למנוע מהאיראנים נשק גרעיני, אולם 42 אחוזים אינם מאמינים שיעשה זאת. כשמדובר בסוגיה קיומית כל-כך, זה פשוט לא מספיק. בייחוד לאור העובדה ש-71 אחוז מהישראלים תומכים בהפצצה ישראלית על מתקני הגרעין האיראניים גם אם הממשל האמריקאי יתנגד לפעולה כזאת!

הנתונים הללו אינם מפתיעים כלל. השיחות שמוביל אובמה עם האיראנים (יחד עם חמש המעצמות האירופאיות) צפויות להיגרר חודשים, דבר שייתן לאיראנים די זמן להמשיך ולהעשיר בחשאי אורניום ולבצע בדיקות נפץ. הישראלים חושדים שאובמה מבקש לדחות את כל ההחלטות הנוגעות לאיראן עד לאחר הבחירות בנובמבר, ומנקודת מבט ישראלית זה כבר עשוי להיות מאוחר מידי.

לא זאת ועוד, לפי כל הדיווחים, המערב מציע לאיראן עסקה שתותיר את כל מתקני פיתוח הגרעין שלה על כנם, לרבות המתקן הגרעיני בפורדו (Fordow). תרחיש זה יאפשר לאיראנים להמשיך לשכלל את יכולותיהם הגרעיניות. אפילו רמות העשרה נמוכות יספקו לטהרן את מסגרת העבודה שתאפשר לה לעקוף את הגבלות המערב ולהוליך את הפקחים הבינלאומיים שולל. כל ישראלי יודע שבמהלך 20 השנים האחרונות חצתה איראן בחשאי כל אחד מהקווים האדומים שהציב לה המערב –  היא מפעילה כורים גרעיניים, בונה מתקני מים כבדים, מזקקת אורניום, עובדת על ראשי נפץ גרעיניים, ובסך הכול הכללי שמה פס אחד ארוך על כל מחויבויותיה במסגרת האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני. ולקינוח, היא גם יוצאת מזה בשלום. ולכן כל עסקה המגבילה את הסנקציות המופעלות על איראן ומאפשרת לה להמשיך להפעיל את מתקני פיתוח הגרעין המתקדמים שלה, אפילו ברמה נמוכה, היא עסקה קטלנית.

נוסף על כל אלה, במוחם של הישראלים מנקר החשד שהעסקה המתגבשת בין אובמה לאיראנים טומנת בחובה הכרה מרומזת בהגמוניה האזורית של איראן במפרץ הפרסי, אחת המטרות המרכזיות של האיראנים. האם יכול להיות שאובמה מוכן לשינוי מטלטל בבריתות של ארה”ב באזור, האם הוא מוכן לעבור משותפות עם הנסיכות הסעודית המוחלשת במידה רבה ל”עסקה תרבותית מזהירה” עם האייטולות של איראן? האם יש אמת בחשש שאובמה עשוי לתת את הסכמתו השקטה לאיראן גרעינית בתמורה להבנות עם טהרן בנוגע לחלוקת הכוח באזור?

ונדמה לי שחשד נוסף מנקר בשולי התודעה הפוליטית של הישראלים. כל המחאות הנחושות של ממשל אובמה באשר להיעדר תמיכה בישראל אינן שקולות כנגד הנזק המוחשי שפקידי הממשל האמריקני מבקשים להסב לכוח ההרתעה של ישראל וליכולותיה המבצעיות באמצעות הדלפות מכוונות של מידע הנוגע ליכולות התקיפה של ישראל באיראן. הישראלים בהחלט חושדים שמדובר בקמפיין אמריקאי מחושב שמטרתו לטרפד כל תכנית ישראלית לתקיפה באיראן. לתכלית זו, הדליפה וושינגטון הערכות ומסמכים מודיעיניים מסווגים החודרים עמוק לתוך הקרביים של צה”ל, ובכלל זה מסמכים של מחלקת המדינה האמריקאית הכוללים פרטים על “בסיסי ההיערכות הסודיים” (בסיסים אוויריים) של ישראל באזרבייג’ן, ומחקרים מטעם ‘שירות המחקר של הקונגרס האמריקאי’ המבקרים בחריפות את יכולתה של ישראל לגרום לאיראן נזק משמעותי. בין השאר הודלפו גם תוצאותיו של משחק מלחמה מסווג שערך הפנטגון, “מבט פנימי” שמו, המנבא כי תקיפה ישראלית על מתקנים גרעיניים באיראן תגרור את ארה”ב למלחמה אזורית רחבה העשויה לגבות את חייהם של מאות חיילים אמריקניים.

וכל זה כדי לומר: ישראל, שלא תעזי לפעול כי ממשל אובמה יאשים אותך במותם של חיילים אמריקאים.

אובמה מנצל כל הזדמנות כדי לנפנף בגאון בשיתוף הפעולה המודיעיני המתהדק ובפיתוח הנשק המשותף ישראל-ארה”ב. פרט לעובדה שהוא משרת את ארה”ב לא פחות מאשר את ישראל, מטרתו העיקרית של שיתוף פעולה זה היא לחבק את ישראל חיבוק דוב, לכבול את ידיה, ולמנוע ממנה לתקוף באיראן. גם מדליית החופש הנשיאותית שהעניק אובמה לשמעון פרס בשבוע שעבר משרתת את אותה מטרה. אזיקים מזהב.

וכל הזמן הזה ממשיכות הצנטריפוגות בקום להסתובב. אין פלא, אם כן, שישראלים רבים חולמים על יחסים קרובים יותר עם ארה”ב. אולי עם נשיא אחר.

David M. Weinberg is a think tank director, columnist and lobbyist who is a sharp critic of Israel’s detractors and of post-Zionist trends in Israel. Read more »
A passionate speaker, David M. Weinberg lectures widely in Israel, the U.S. and Canada to Jewish and non-Jewish audiences. He speaks on international politics and Middle East strategic affairs, Israeli diplomacy and defense strategy, intelligence matters and more. Click here to book David Weinberg as a speaker

Accessibility Toolbar