להתעורר לאיום האיראני

להתעורר לאיום האיראני

עם היחלשותה של דאע”ש, עם ההתעצמות של רוסיה בסוריה, ועם המשך נסיגתה של ארה”ב ממעורבות באזור – נראה שאיראן מרגישה חזקה דיה כדי להסלים את העימות שלה עם ישראל.

מאת דוד מ’ וינברג

פורסם באנגלית ב-ג’רוזלם פוסט וב-ישראל היום 16.2.2018

הסיקור התקשורתי העולמי של העימות בצפון לפני כשבועיים מצביע על עובדה מדהימה. התבטאויות בודדות בלבד התמקדו בתוקפנות האיראנית ובמקום זאת הוצג הסיפור כעימות ישיר בין ישראל לסוריה.

זוהי שגיאה חמורה שמכסה על מגמה עמוקה ומסוכנת יותר, והיא נטייתם של משקיפי המערב להתעלם מהמקור לרוב הבעיות באזור והיא איראן.

הנחה מוטעית זו משתקפת בפגישות שאני מקיים עם אישי ציבור מצפון-אמריקה ומאירופה, שאינם מודעים להיקף העוינות האיראנית וחרחורי המלחמה שהיא מייצרת. אמנם הם יודעים באופן כללי שיש שחקנים רעים באזור הזה, החל באל-קאעידה, דאע”ש ועד חיזבאללה, אך אין להם מושג ועל השאיפות ההגמוניות והלוחמנות האיראנית או על האיום שהיא מהווה על יציבותו של המזה”ת כולו.

אם בכלל, ההנחה הרווחת היא שהסכם הגרעין שהוביל הנשיא אובמה עם איראן הסיט את הדאגות ביחס לאיראן לחצר האחורית, ושהאייתולות מתמקדים כעת בבנייה מחדש של החברה והכלכלה שלהם, בשקט.

אך כמובן שזה רחוק מן האמת. הרפובליקה האסלאמית של איראן מקדמת מסע תוקפני ברחבי המזה”ת ומציבה אתגרי בטחון משמעותיים לישראל, למדינות ערב הסוניות המתונות, ולכלל האינטרסים של מדינות המערב. איראן אינה מסתירה את שאיפותיה המקיפות והמהפכניות: לייצא את האסלאם הרדיקלי שלה לכל העולם, לשלוט באזור, ולהשמיד את ישראל.

לטובת אלה שלא הקדישו לעניין תשומת-לב מספקת, להלן תמצית מעשיה העוינים של איראן.

איראן מנסה ליצור  פרוזדור שליטה – גשר יבשה שיעי – המשתרע מהמפרץ הפרסי ועד הים התיכון, כולל חלקים גדולים של עיראק, סוריה ולבנון. המטרה היא שכל השטח יהיה תחת שליטתם של משמרות ההפיכה האיראניות וכוח קוֹדְס, מיליציות שיעיות שונות וארגון החיזבאללה. פרוזדור זה מספק לאיראן בסיס אסטרטגי רחב להפעיל ממנו את תוקפנותה ברחבי האזור.

איראן מקימה בסיסים ימיים ואוויריים בים התיכון ובים האדום, ובעיקר בסוריה, כדי להקרין את כוחה עלפני האזור. היא גם הסלימה את היקף ההתנכלויות שלה לכלישייט בינלאומיים ולספינות של ציי המערב במפרץ הפרסי.

איראן מחדירה כוחות מיליציה לאזורי סכסוך רבים, כולל תמיכה במורדים החותים במלחמת האזרחים בתימן. היא שואפת לשליטה בקרן אפריקה (חצי-האי הסומלי) ובכניסה לים האדום – נקודה אסטרטגית קריטית החולשת על מעבר כלי-שייט בינלאומיים.

איראן מחרחרת מדון ומסייעת לחתרנות בארצות המזה”ת  שהן בעלות ברית של המערב, כולל ערב הסעודית, מצרים וירדן. היא מתמקדת בעיקר בערעור יסודותיו של המשטר ההאשמי בירדן, כדי להשיג גישה לגבולה הארוך ביותר של ישראל (הגבול עם ירדן) ומשם לחדור אל לב ליבה של ישראל.

איראן מחמשת צבאות גרילה בגבולה הצפוני של ישראל (חיזבאללה), בגבולה הדרומי (חמאס והג’יהאד האסלמי), ומחתרות טרוריסטיות ביהודה ובשומרון. היא ציידה את חיזבאללה במחסןנשק של מעל 150,000 טילים ורקטות המכוונים אל ישראל, וסיפקה לחמאס את הנשק והרקטות ששימשו אותו בשלושה עימותים צבאיים עם ישראל בעשור האחרון.

איראן מממנת טרור נגד מטרות מערביות, ישראליות ויהודיות ברחבי העולם, כולל מימון חד-משמעי, סיוע לוגיסטי, תכנון וכוח-אדם למתקפות טרור סביב העולם, מבואנוס איירס ועד בורגס. איראן מתחזקת רשת טרור פעילה של שליחים, סוכנים ותאים רדומים ברחבי העולם.

איראן בונה אופציה צבאית גרעינית לטווח ארוך, בחסות הסכם הגרעין מ-2015; הסכם שתוקפו יפוג בתוך עשור, ואשר בסיומו נותן תוקף חוקי להעשרת האורניום בידי איראן ולמחקר הגרעיני המתקדם שהיא מנהלת.

איראן מפתחת מחסן נשק מטיל אימה של טילים ארוכי-טווח בעלי יכולת הִשתנוּת טכנולוגית אדירה, כולל טילים בליסטיים מוּנָעים בידי מנוע-דלק נוזלי או מוצק וטילי שיוט. הטיל האחרון שפיתחה איראן, ה”חוֹרַמְשָהָר”, מבוסס, כנראה, על הטיל הצפון-קוריאני BM25 והוא בעל טווח של 3,500 ק”מ. בפיתוח תכנית הטילים הבליסטיים שלה, הֵפֵרָה איראן את האיסורים שהטילה עליה מועצת-הביטחון של האו”ם.

איראן מאיימת על ישראל במלחמה ובסופו-של-דבר בהשמדה. המנהיג העליון של איראן, אייתולה עלי חמינאי, מתייחס לישראל דרך קבע כאל גידול סרטני במזה”ת שיש להסירו, ומדבר על שחרור מלא של פלסטין (כלומר, על השמדתה של ישראל) באמצעות מלחמת-קודש (ג’יהאד).

ישראל ואיראן נמצאות, למעשה, במלחמת סתרים מתחילת שנות ה -80 של המאה הקודמת (עם הקמתו של ארגון חיזבאללה), אך כעת התמקמו גנרלים וכוחות צבא איראניים על גבול ישראל-סוריה ועברו לעימות צבאי פתוח וישיר נגד ישראל כפי שאירע לאחרונה. צבא איראן שיגר מאדמת סוריה מל”ט ריגול אל תוך שטח ישראל, והציב את סוללות ה-נ”מ שירו לעבר מטוסים ישראליים (ופגעו במטוס F-16I  – המטוס הישראלי הראשון שהופל בידי אויב מזה 30 שנה).

עם היחלשותה של דאע”ש, עם ההתעצמות של רוסיה בסוריה, ועם המשך נסיגתה של ארה”ב ממעורבות באזור – נראה שאיראן מרגישה חזקה דיה כדי להסלים את העימות שלה עם ישראל.

איראן גם מספיק בטוחה בעצמה כדי להמשיך ולדכא את בני עמה, בלי שום כבוד לזכויות אדם או לחופש ביטוי אמיתי. לא הייתה לה שום בעיה להשתיק בכוח מחאות נרחבות נגד שחיתות שפרצו לפני מספר שבועות  והאייתולות ממשיכים לרדוף ואף להתנקש במבקרי המשטר מחוץ לאיראן.

הגיע העת להתמקד באיום האיראני המאיים על שלום העולם.

David M. Weinberg is a think tank director, columnist and lobbyist who is a sharp critic of Israel’s detractors and of post-Zionist trends in Israel. Read more »
A passionate speaker, David M. Weinberg lectures widely in Israel, the U.S. and Canada to Jewish and non-Jewish audiences. He speaks on international politics and Middle East strategic affairs, Israeli diplomacy and defense strategy, intelligence matters and more. Click here to book David Weinberg as a speaker

Accessibility Toolbar