סיכול הפשיטה הטורקית על ירושלים

סיכול הפשיטה הטורקית על ירושלים

ישראל צריכה להגן על עצמה מפני ארדואן, להדוף את הפשיטה שלו על ירושלים ולנקוט קו התקפה חריף לסיכול התעצמותו הצבאית.

מאת דוד מ’ וינברג

פורסם ב-ג’רוזלם פוסט וב-ישראל היום, 6 ביולי 2018.

לפני יותר משנה, השמיעו ד”ר דוד קורן ובן אברהמי, יועצי עיריית ירושלים לענייני מזרח העיר, אזהרה לגבי הפשיטה הטורקית על ירושלים.

קודם בכתב העת השילוח (גיליון 4) ואז באתר האינטרנט של מכון ירושלים למחקרים אסטרטגיים תיאר ד”ר קורן את המעורבות המניפולטיבית הגוברת של טורקיה בראשות ארדואן ושל שחקנים איסלאמיסטים רדיקליים אחרים בעניינים הפוליטיים והחברתיים של ירושלים. בין השאר דובר על חרחור מריבות בהר הבית ופעילויות חתרניות אחרות.

תיארתי את הסכנה הגוברת הנכונה לנו מצד טורקיה בטור זה מיד לאחר פרסומים אלה (יוני 2017).

בחודש האחרון פרסמו נדב שרגאי ויורי ילון מ-ישראל היום סדרת כתבות חשובה שחשפה גילויים נוספים על המעורבות הטורקית בירושלים. השאלה היא: האם הרשויות הישראליות מוכנות לפעול בצורה תקיפה כדי לדחוק את רגליה של טורקיה מירושלים?

לפי קורן, חל כרסום משמעותי מאוד במעמדם של המוכתרים הוותיקים ושל המנהיגים הפלסטיניים החילוניים במזרח ירושלים. לתוך הווקום הזה נכנסו אלמנטים המזוהים עם החמאס, הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית בישראל, האחים המוסלמים בהקשר היותר רחב שלהם, ובמיוחד טורקיה.

הם משקיעים עשרות מיליוני דולרים בשנה בפעילויות מיסיונריות (דאווה), בשיקום וחידוש מוסדות מוסלמיים, בחלוקת כספים לנזקקים בחגים מוסלמיים ובפעילות ענפה ברשתות החברתיות, שם הם מהללים ומפארים מחבלים וקוראים בגלוי להתנגדות אלימה כלפי ישראל.

הקונסוליה הטורקית בירושלים ושני ארגונים טורקים ממשלתיים למחצה (אגודת “מורשתנו”, Mirasimiz, וארגון הסיוע TIKA) מעורבים ישירות בפעילות הסתה זו, גם על פי הודאתם שלהם, בעלות של 40 מיליון דולר. ראש המטה הכללי לשעבר של ארדואן מפקח במידה רבה על פעילות זו הכוללת טיולי צעירים לכינוסים איסלמיסטיים קיצוניים בטורקיה, והסעות מאורגנות של קבוצות גברים ונשים לירושלים (המוּרַאבִּיטוּן והמוּרַאבִּיטַאת) במטרה לעורר חיכוכים ולהתעמת עם יהודים העולים להר הבית.

והתוצאה? דגלי טורקיה מתנוססים היום בכל מקום במזרח העיר ונישאים בגאון גם על הר הבית. תמונות של ארדואן, האנטי-ישראלי למהדרין והאנטישמי בגלוי, מעטרות חנויות בכל פינה בעיר העתיקה.

המטרה שלשמה פועלת טורקיה אינה תמה כלל. טורקיה מעוניינת להחליש את אחיזתה של ישראל בעיר העתיקה ולחזק את תביעתו של ארדואן להנהיג את העולם המוסלמי בדרך לסולטנות איסלמית גלובלית.

אף כי חשוב לא להגזים בהערכת האיום הטורקי, בהחלט יש צורך לבחון את מעורבותו של ארדואן בירושלים. פעילויות ההסתה שלו בבירת ישראל נוגעות באמות הסיפים של הריבונות הישראלית בחלקה המזרחי של העיר.

לכל הפחות, יש לחסום את זרימת הכסף הטורקי לירושלים. על-פי הדיווחים, המטה לביטחון לאומי וגופי ביטחון אחרים בודקים את העניין. אני מקווה שהם עושים זאת בחריצות מספקת.

בינתיים ממשיך ארדואן להוביל קמפיינים אנטי-ישראלים בכל הזדמנות שנקרית על דרכו, לרבות התקפה מז’ורית על ישראל בכל הנוגע למהומות בגבול עזה (שבעקבותיהן גירש את הקונסול הכללי ואת השגריר הישראלי בטורקיה).

האישום החביב עליו הוא “ג’נוסייד” שעושה ישראל בעם הפלסטיני, והמנהיגים הפלסטינים המועדפים עליו: מנהיגי החמאס. בוועידת פסגה של הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי שכינס לאחרונה באיסטנבול האשים ארדואן את ישראל בעינוי ילדים פלסטיניים “כמו במחנות ריכוז במלחמת העולם השנייה ובשיטות שהיו מביישות את הנאצים”.

זאת בזמן שטורקיה ממשיכה להחליש משמעותית את הברית האסטרטגית של המערב באמצעות שיתוף פעולה בעייתי עם סוריה, איראן, סין ורוסיה למרות חברותה בברית נאט”ו (למרבה הצער, ברית נאט”ו לא מצוידת במנגנון המאפשר לה לסלק את טורקיה).

ארדואן מצדד באיראן בנושא הגרעין לכל אורך הדרך, תוך שהוא מכריז על תמיכה טורקית ב”תכנית הגרעין הלא-צבאית” של טהראן ומצביע שוב ושוב נגד הסנקציות האמריקאיות על איראן. הבנקים הטורקים עובדים בשיתוף פעולה גלוי עם בנקים איראניים כדי לעקוף את הסנקציות שהטיל המערב על איראן. ב-2012 חשפה טורקיה רשת ריגול ישראלית באיראן, ולאחרונה, תחת פרץ נוסף של חוסר ויסות, איים ארדואן על ישראל במלחמה על שדות הגז בים התיכון.

בבית, הכניסה טורקיה של ארדואן לכלא יותר עיתונאים, שופטים, גנרלים ואנשי אקדמיה מכל מדינה אחרת בעולם, כולל סין. ארדואן בונה עכשיו 40,000 תאי מאסר חדשים כדי לתת מענה לעומס. הוא יוצר מערכת אוטוריטרית שתהיה תפורה לאמביציות האימפריאליות שלו, במיוחד אחרי הניצחון המוחץ באופן מעורר חשד של מפלגת הצדק והפיתוח (ה-AKP בהנהגת ארדואן) בבחירות לנשיאות ולפרלמנט שנערכו בחודש האחרון.

ישראל צריכה לצאת למתקפה דיפלומטית נגד ארדואן ולהפעיל לחץ על וושינגטון במטרה לעצור את מכירת מטוסי ה-F-35 לטורקיה. כפי שכתב פרופ’ אפרים ענבר, כל עוד טורקיה מקדמת מדיניות המנוגדת לאינטרס האמריקאי, אין שום היגיון בחיזוק היכולות הצבאיות שלה.

ארדואן יכול להשתמש בחיל האוויר המשודרג שלו כדי לבסס את מעמדו כמתווך עיקרי בכל המתרחש במזרח הים התיכון או כדי לאיים על העליונות האווירית של ישראל באזור. קיימת גם סכנה ממשית שמידע טכני רגיש הנוגע למערכות נשק אמריקאיות אלה ידלוף מאנקרה לטהראן, מוסקבה ובייג’ין.

לסיכום, צריך לקצץ את ארדואן חזרה לגודל הראוי לו. ישראל צריכה להגן על עצמה מפני ארדואן, להדוף את הפשיטה שלו על ירושלים ולנקוט קו התקפה חריף לסיכול התעצמותו הצבאית.

David M. Weinberg is a think tank director, columnist and lobbyist who is a sharp critic of Israel’s detractors and of post-Zionist trends in Israel. Read more »
A passionate speaker, David M. Weinberg lectures widely in Israel, the U.S. and Canada to Jewish and non-Jewish audiences. He speaks on international politics and Middle East strategic affairs, Israeli diplomacy and defense strategy, intelligence matters and more. Click here to book David Weinberg as a speaker

Accessibility Toolbar