למה נתפלל בראש השנה?

רק אווילים סבורים שאין למה להתפלל. רק מי שלא ניחנו בתבונה רבה מחזיקים באותו ביטחון עצמי מוחלט, משוכנעים שהשליטה בחייהם מצויה בידיהם. בפועל, בריאותנו, אושרנו וביטחוננו נתונים כולם לגחמות המציאות, להיעדר שיקול דעת, למאוויים בלתי הגיוניים, לפתאומיות, לבלתי צפוי ולבלתי סביר.

הרי לפניכם מספר נושאים שכולנו נחפוץ לכלול בתפילותינו בראש השנה זה:

התפללו שתשובו לבתיכם בריאים ושלמים בכל יום ויום מתוך 365 ימות השנה. שלא תיקלעו לאחת מתוך 92,000 תאונות הדרכים השנתיות, ושלא תימנו על 37,000 בני האדם שנפצעו או 380 בני האדם שנהרגו בתאונות אלה.

התפללו שתהיה לכם מכונית שבה תוכלו לנסוע לעבודתכם.  רכביהם של למעלה מ-20,000 ישראלים חסרי-מזל נגנבו והועברו לתחומי הרשות הפלסטינית בשנה האחרונה.

התפללו לכך שלעולם לא תצטרכו להיכנס ליחידה אונקולוגית לילדים. התפללו בעבור אנשים, הנאלצים לבלות את ימיהם ולילותיהם במקומות טרגיים אלה. בקשו מאלוהים שירחיק אתכם ואת ילדכם מחדרי מיון, מיחידות טיפול נמרץ וממחלקות פסיכיאטריות.

התפללו שתינתן לכם התבונה להרחיק את ילדיכם ממשחקי וידיאו אלימים, ממסיבות טרנס ומפורנוגרפיה באינטרנט, ולנתבם בנועם לפעילות התנדבותית, ליצירתיות מחשבתית ולמעשים טובים. התפללו שילדכם יגדלו כך שהם מאמינים במשהו ושואפים לתרום למטרה זו. התפללו לכוח הנדרש לכם ולבני זוגכם כדי להצליח במשימה קשה זו.

התפללו שהתופעה המכונה ‘אביב העמים’ לא תהפוך לחורף איסלמיסטי רדיקלי, שיביא משטרים עוינים לגבולותינו עם מצרים, סוריה וירדן.

התפללו לכך שמנהיגים משני צדי העולם ימצאו את הדרך הנכונה והנחרצת לפגוע בתשתית הגרעינית של איראן ויביאו לחילופי משטר במדינה. הוסיפו תפילה גם לחילופי המשטר בטורקיה.

התפללו לכך שעיראק ואפגניסטן לא יפלו גם הן למסלול האירני לאחר שהנשיא ברק אובמה יסיג את מרבית הכוחות האמריקניים ממדינות אלה בקיץ הקרוב. התפללו גם שהכוחות האמריקנים יצליחו להבריח איתם בנסיגתם את הנשק הגרעיני של פקיסטן לפני שייפול לידיהם של איסלמיסטים רדיקליים.

התפללו שההידרדרות המסוכנת במעמדה ובכוחה של ארצות הברית תחת ממשל אובמה תיעצר.

התפללו שהניסיונות של עבאס להביא להכרזה חד צדדית על מדינה פלסטינית לא יובילו לשפיכות דמים ולטרגדיה אינסופית לשני הצדדים. התפללו לכך שראש הממשלה בנימין נתניהו ידבק בקווים האדומים שעליהם הצהיר בכל הנוגע לפלסטינאים.

התפללו לשנה שקטה. התפללו למען גלעד שליט.

התפללו למנהיגים שיעצרו את חלחולה של שנאת החינם ויימנעו מדמגוגיה והסתה. התפללו להוקעתם של נבלים פוליטיים המבקשים ללבות רגשות אנטי-דתיים, ולהוקעתם של קנאים דתיים המשתמשים באמונה כדי לעורר וללבות מחלוקות מיותרות.

התפללו בעבור הציונות, הנמצאת תחת מתקפה של אנשי חינוך רוויזיוניסטים, פוליטיקאים פוסט-ציוניים, תקשורת צינית וציבור פשוט עייף. התפללו שה”אינטלקטואלים” המטילים ספק במוסריותה של ישראל ובהישגיה הראויים, לא יצליחו לכרסם בפטריוטיות שלנו. התפללו שנצליח להטעין את המצברים ולהחזיר את הלהט הפטריוטי לרוח הלאומית, שנצליח ללמד את ילדינו להתגאות בהישגי הציונות, ובד בבד ניטע בהם את תחושת האחריות להמשכיותה.

התפללו למען עַמיוּת והמשכיות יהודית: שיהודי אמריקה לא יתאדו לתוך ערפל של אובדן זהות, התבוללות והיטמעות. שהישראלים החילוניים יגלו שהיהדות היא יותר מכתיבת שירי עם עבריים או שירות בחי”ר. התפללו שהאמונה והמודרניות יישזרו זו בזו למארג חדש שיאחד את כולנו.

התפללו כמו רבי ישמעאל בן אלישע, הכהן הגדול, שלפי האגדה התקבל בשמים וביקש לברך את הקדוש ברוך הוא. “יהי רצון מלפניך”, אמר, “שיכבשו רחמיך את כעסך, ויגולו רחמיך על מידותיך, ותתנהג עם בניך במידת הרחמים, ותכנס להם לפנים משורת הדין”. אמן.

* פורסם לראשונה בישראל היום באנגלית, בערב ראש השנה תשע”ב, 28 בספטמבר 2011.

 

David M. Weinberg is a think tank director, columnist and lobbyist who is a sharp critic of Israel’s detractors and of post-Zionist trends in Israel. Read more »
A passionate speaker, David M. Weinberg lectures widely in Israel, the U.S. and Canada to Jewish and non-Jewish audiences. He speaks on international politics and Middle East strategic affairs, Israeli diplomacy and defense strategy, intelligence matters and more. Click here to book David Weinberg as a speaker

Accessibility Toolbar