האמריקניזם של רומני

פורסם לראשונה בישראל היום באנגלית, 30 ביולי 2012

אתמול בירושלים, סיפר לנו מיט רומני מדוע הוא האיש המתאים ביותר לתפקיד הנשיא הבא של ארצות הברית ומדוע הוא טוב גם לישראל. זה לא בגלל עמדותיו בנוגע לאיראן או דבריו לטובת תמיכה אמריקאית בישראל. זה משום שהוא מאמין באמריקניזם.

הרשו לי להסביר. הבעיה הגדולה ביותר עם הנשיא ברק אובמה היא שנדמה שהוא נבוך מאמריקה בכלל, ומהאופן שבו היא מקרינה את כוחה בעולם בפרט. את השנה הראשונה של כהונתו בילה אובמה בשוטטות ברחבי העולם תוך התנצלות על מנהיגותה של אמריקה ועל הצורך בהפעלת כוח אמריקאי. בעת שבה עמדה אמריקאית איתנה ובטוחה חיונית כל-כך לעימות מול כוחם המתעצם של איראן, האסלאם הקיצוני ורוסיה, נדמה שאובמה הססני מאוד, אולי אפילו מפייס.

משקיפים חיצוניים בהחלט מקבלים את הרושם שאמריקה תחת מנהיגותו של אובמה סובלת מלאות אסטרטגית. היא מותשת. אין בה את כושר ההתמדה או הסיבולת הנדרשים לעימות ממשי מול איראן גרעינית. נוסף על כל אלה היא גם סובלת מבלבול אסטרטגי. אין לה מושג כיצד לנהוג במזרח התיכון, אפילו בעת שהמשטרים הערביים קורסים בזה אחר זה והמבנה האזורי זועק ליד מכוונת.

התסמונת ממנה סובל אובמה, תערובת של ספק עצמי ולאות אסטרטגית, היא מתכון לאי הוודאות ההולך וגדל באשר למנהיגותה ולתבונתה של אמריקה. עולם ללא מנהיגות אמריקאית חזקה וברורה הוא מקום כאוטי מאוד, במיוחד עבור ישראל.

אמריקה אינה נמצאת ואינה צריכה להיות בתהליך של נסיגה והיחלשות. ארה”ב צריכה להתעשת במהירות ולשוב לאחוז במושכות. אין ספק שהישראלים עדיין רואים בה מעצמה עולמית גדולה ומרוממת.

והנה מגיע רומני. “דיברתי בעבר רבות על אמונתי שגם המאה הזאת צריכה להיות מאה אמריקנית. על אמריקה לשמור על מנהיגות מוסרית, כלכלית וצבאית שתאפשר לה להוביל את העולם החופשי, ולהבטיח שהעולם החופשי יוביל את העולם כולו”, אמר רומני בריאיון שהתפרסם ב’הארץ’ ביום ו’.

“המטרה שלי תהיה להתוות מדיניות חוץ שמראה ביטחון בצדקתנו, בהירות ביחס ליעדנו ונחישות בהפעלת העוצמה שלנו. אני מאמין שלאורך מאות שנים גילתה האומה האמריקנית תבונה בכך שהאמינה בצדקת מטרתה ובכוונות הטובות העומדות בבסיס היוזמות שבהן נקטה. מטרתנו הובהרה לאזרחינו ולתושבי העולם. כשהפעלנו את כוחנו הצבאי זה היה מתוך נחישות להצליח ולמלא את המשימה”.

“העוצמה האמריקנית היא בת-ברית לשלום באופן שאין לו תקדים בהיסטוריה העולמית. עלינו לחזק את אמריקה באמצעות ערכים חזקים, כלכלה חזקה וצבא שאין שני לו. אני מאמין שידידינו ובעלי בריתנו מחזקים אותנו בכך שהם חוברים אלינו. אנו, מצדנו, מחזקים אותם כשהם עומדים נוכח יריבים המבקשים להחלישם… אומה חזקה היא אומה הנערצת על ידידיה וזוכה לכבוד מאויביה”.

“העולם הוא מקום מסוכן. המזרח התיכון הפך לאזור הרבה יותר סוער ומסוכן מאז ההתפתחויות של השנה האחרונה … איראן קרובה יותר להתגרענות משהייתה כשהחל הנשיא אובמה את כהונתו. קשה לחוש שמאורעות שלוש וחצי השנים האחרונות חיזקו את מעמדה של אמריקה וקידמו את הסיכויים לשלום”.

בשבוע שעבר אמר רומני ל’ארגון ותיקי המלחמות מעבר לים’ (VFW): “במגעים עם אומות אחרות, נתן הנשיא אובמה אמון במי שלא היה ראוי לו, עלב במי שלא הגיע לו, והתנצל כשלא הייתה לכך הצדקה”.

בקיצור, רומני מאמין – הוא באמת מאמין! – שאמריקה היא מדינה יוצאת מן הכלל. הוא מאמין שהיא כוח שופע טוב בעולם, ושאמריקה חייבת להוביל ולעמוד בראש.

ייתכן שהביטחון הזה של רומני באמריקה נובע מחינוכו המורמוני. הדת המורמונית נולדה באמריקה והיא מייחסת לה איכויות רוחניות ואחריות דתית. כך או כך, זה רק לטובה.

בין אם הדבר נובע מערכים שמרניים, מריאליזם מדיני או מלהט דתי, נקודת המבט המרעננת של רומני על מנהיגותה הצודקת של אמריקה תהיה המתנה הגדולה ביותר שלו לבית הלבן ולעולם כולו.

David M. Weinberg is a think tank director, columnist and lobbyist who is a sharp critic of Israel’s detractors and of post-Zionist trends in Israel. Read more »
A passionate speaker, David M. Weinberg lectures widely in Israel, the U.S. and Canada to Jewish and non-Jewish audiences. He speaks on international politics and Middle East strategic affairs, Israeli diplomacy and defense strategy, intelligence matters and more. Click here to book David Weinberg as a speaker

Accessibility Toolbar