לנכס מחדש את “עולם התורה”

לנכס מחדש את “עולם התורה”

מאת דוד מ’ וינברג

פורסם באנגלית (8.3.13) בג’רוזלם פוסט, ובעברית (17.3.13) באתר NFC.

מנהיגים חרדים רועשים ורוגשים בימים אלה מכיוון שהציונות הדתית ניצחה בבחירות האחרונות ונציגיה יהיו שותפים בממשלה החדשה בעוד שנציגי החרדים לא ישתתפו בה. החרדים משמיעים קולם ברמה על ההרס של “עולם התורה” שתיווצר בעקבות הרפרמות החברתיות עליהן מתעקשת מפלגת הבית היהודי.

אז הנה מבזק חדשות עבור אחי החרדים: אין לכם בעלות ובלעדיות על “עולם התורה”, ובפרספקטיבה היסטורית ייתכן שעוד תשובו ותודו לבית היהודי על שהיא דחקה אתכם למקום טוב יותר.

היהודים הדתיים הציונים המיוצגים על ידי נפתלי בנט במפלגה הדתית לאומית שקמה לתחיה מחדש, רוצים גם הם לחזק את ה”עולם התורה” על ידי שמירת מצוות, לימוד תורה, והרחבת ישיבות ומוסדות תורניות – ועל ידי שירות צבאי, קידום כוחה של הטכנולוגיה הישראלית והתעשיה הישראלית, ועל ידי תרומה למשק הישראלי.

כל הדברים המצויינים מעלה מחזקים את “עולם התורה”.

אנו, הציונים הדתיים, מאמינים כי היהדות האורתודוקסית והקמתה של מדינת ישראל המודרנית לאחר אלפיים שנות גלות אינם עומדים בסתירה זה לזה, ואנו מבטאים את אמונתנו זאת על יד כך שאנו נושאים בחלק הוגן בנטל הכלכלי והצבאי של מדינת ישראל, ועל ידי תרומתנו לעולמות של האומנות, הספרות, המוזיקה, האקדמיה והדת היהודית.

כל אלה הינם חלק מבניית “עולם התורה”.

ולמרבה הפלא, אנחנו די מצליחים בזה.

אנחנו – יהודים דתיים רציניים וציונים אמיתיים בו זמנית – רוצים לראות את החברה בישראל כשהיא טובלת בערכי התורה ובערכי המוסר המסורתיים, ואנו יודעים כי הדרך להביא לכך היא על ידי מיזוג של מסורות ומודרנה ועל ידי סינתזה של מדע עם רוח. אנו רואים יופי דתי וציווי קדוש בעצם היותנו פיסיקאים אורתודוקסיים, כמו גם פסיכיאטרים, ביו-כימאים, מדעני מוח, ארכיאולוגים, אדריכלים, מוסיקולוגים ופילוסופים דתיים.

כל הדברים האלה הם חלק מ”עולם התורה”.

בישיבות ציוניות דתיות והאוניברסיטאות שהקמנו, הצלחנו ליצור רמה של לימוד התורה שהוא קפדני, מחויב, עמוק, יצירתי, ואינטלקטואלי בעוצמות גבוהות על פני מרחב מקיף של ההלכה, המדרש, התלמוד, החסידות, הקבלה, וכל תחום אחר של הלימוד המסורתי. הצלחנו להפיק ספרות הלכתית אנציקלופדית שהיא שייכת לעולם האמיתי, ומתיחס בעומק אל החברה והמדינה המודרניות, והצלחנו ליצור אפיקים מרהיבים חדשים בלימוד התנ”ך.

לצערי, אתם אינכם מכירים את “עולמות התורה” האלה כלל ועיקר.

אנו מאמינים כי אורתודוקסיה וניהול אורח חיים דתי אינו חייב להיות השתעבדות מתמדת לעוני. אנו איננו מקבלים כי הדרך היחידה להשאר נאמן למסורת היא על ידי כליאת עצמכם מאחורי חומות של הפרדה המונעות חינוך מודרני, מונעות תעסוקה שיש שכר בצידה, ומונעות פתיחות מתונה לדיסציפלינות אקדמיות. צרות מוחין כזאת היא מוטציה ההיסטורית של המסורת היהודית, ועל כן אנו עומדים על כך שנלמד את הצעירים שלנו מתמטיקה, מדעים, אנגלית והיסטוריה, ואפילו ספרות שאינה מצויה באסופה של כתבי הקודש.

כל אלה הם חלק מ”עולם התורה”.

למען האמת, “עולם התורה” הצר שלכם לא יצליח לשרוד אם הציבור החרדי כולו ימשיך ויתבוסס בנחשלות דתית ובעוני. ואם כך, עם כל הצער שבדבר – וסלחו לי על ההתנשאות, לטובתכם שלכם – אנחנו נאלץ לגמול אתכם מן התלות שלכם בקופה הציבורית.

מכיוון שאנו כל כך שונים בדרך בה אנו בונים את “עולם התורה” קיים גם שוני גדול בדרך בה הפוליטיקאים המייצגים אותנו מבצעים את עבודתם. אנו היהודים הציונים הדתיים האורתודוקסים רוצים כי הנציגים הנבחרים שלנו יפעלו לטובת כל החלקים של האוכלוסיה; ולא רק ישימו לנגד עיניהם את צרכיהם של אנ”ש. בנט וחבריו, לדוגמה, מתכננים לבנות דיור במחיר השווה לכל נפש המיועד לכל הזוגות הצעירים במדינה, ולא רק לזוגות צעירים שהם חרדים.

אנו הציונים הדתיים רוצים גם בקיומה של רבנות ממלכתית שהיא ידידותית למשתמש ופתוחה לכל; רבנות שתביא לקידוש השם ולא לחילול השם; ואשר תמשוך אליה ישראלים שאינם דתיים בחזרה אל המסורת, ולא תבריח אותם הרחק ממנה ככל האפשר. אני מצטער שהמשמעות של זה היא שאנחנו חייבים – אנחנו פשוט חייבים! – לקחת מידכם החרדים את הרבנות הראשית ויחד איתה את כל המוסדות המסונפים לה, ולהשיב את המוסד הזה לידיהם הבטוחות של רבנים מודרניים וציוניים המגיעים עם גישה של “כלל ישראל” לבצע את העבודה.

ברור לנו שאתם כועסים על כך שאנו יוצרים תכלית ומטרה משותפת עם מפלגת יש עתיד של יאיר לפיד, הדוחפת אתכם לשרת בצבא ולתפוס את מקומותיכם בשוק העבודה, ודוחקת אתכם ממספר מוקדי כוח שניכסתם לעצמכם והתרגלתם לזכותכם עליהן. האמינו לי, הברית עם לפיד היא קצת לא נוחה עבורנו. והרי אנני בטוח שאני יכול לאכול כל מה שיוגש בביתו של יאיר לפיד, ואני גם יודע שאנו, היהודים האורתודוקסיים, זקוקים זה לזה בטווח הארוך על מנת לקדם את נקודות המבט ההלכתית המשותפת שלנו.

ואולם הקריאה בשמות גנאי נתעבים וכינויים אלימים אותם נוקטים מספר מנהיגים חרדיים בימים אלה – אלה אשר כינו את מנהיגות מפלגת יש עתיד, הכוללת בתוכה את הרבנים המרשימים שי פירון ודב ליפמן, “שונאיו ואויביו של עם היהודי”, ומיתגו אותנו, את הציונות הדתית כ”גויים” – כל אלה רק מביאים להרמת גבה ולסימן שאלה לגבי הערכים המוסריים, הסטנדרטים הדתיים, והבינה שלכם, ולא לגבי אלה שלנו.

כל זה גורם לי לתהות עד כמה אתם באמת מכירים היטב את המגבלות ההלכתיות נגד לשון הרע והוצאת דיבה שקיימים ב”עולם התורה”.

חלק מ”עולם התורה” הינו יישוב ארץ ישראל: חיזוק היישובים ביהודה ושומרון, ולא קריעתם לגזרים. וכאן המקום בו אני מבקש להזכיר לכם כי אנו, תומכי ההתיישבות בציונות הדתית,  צדקנו לגבי הסכנות הכרוכות בהסכמי אוסלו (אשר בעדם ,כזכור, הפוליטיקאים החרדים הצביעו באופן הידוע לשמצה), ועל הסכנות בהתנתקות מעזה ובגירוש מגוש קטף (אשר גם לאלה כמעט ולא היתה התנגדות בקרב המנהיגות החרדית).

זה מזעזע ודוחה שאותם מנהיגים פוליטיים של היהדות החרדית, המדברים בשמו של “עולם התורה” אותו הם מנכסים לעצמם, מאיימים בעלבון עמוק בימים אלה לנקום בבית היהודי על ידי תמיכה בנסיגות מיש”ע וב”השמדת” קהילות של מתנחלים ציונים דתיים נאמנים לתורה.

אני מתקשה להאמין כי ה”גדולים” החרדים באמת הגיעו אל המסקנה כי זוהי “דרכה של תורה”. האם הם באמת מאמינים כי הענקת מעמד של חסיד אומות העולם למחמוד עבאס וביצוע טעויות דיפלומטיות ובטחוניות נוראות, הן מוצדקות רק בגלל שאריה דרעי ויעקב ליצמן לא קבלו מושבים ליד שולחן הממשלה? או, מכיוון שבני ישיבה מסוימים הנמצאים בשולי החברה החרדית, ואשר אינם באמת מבלים את זמנם בלימוד תורה, יצטרכו לשרת שירות לאומי ולצאת לעבודה?

ועל כן, אחי החרדים: הפסיקו לצרוח חמס ורצח, להשמיץ ולאיים באיומים, וקחו פסק זמן להסתכל לעצמכם בעיניים ולעשות חשבון נפש. ושקלו את השאלה: האם ייתכן, אחרי הכל, שיש לכם מה ללמוד מ”עולם התורה” הציוני דתי?

David M. Weinberg is a think tank director, columnist and lobbyist who is a sharp critic of Israel’s detractors and of post-Zionist trends in Israel. Read more »
A passionate speaker, David M. Weinberg lectures widely in Israel, the U.S. and Canada to Jewish and non-Jewish audiences. He speaks on international politics and Middle East strategic affairs, Israeli diplomacy and defense strategy, intelligence matters and more. Click here to book David Weinberg as a speaker

Accessibility Toolbar