הרב דוד סתיו: הזדמנות לשינוי אמיתי לטובת הציבור

הרב דוד סתיו: זדמנות לשינוי אמיתי לטובת הציבור

מאת דוד מ’ וינברג

פורסם בישראל היום, 24.7.2013

הגוף הבוחר לרבנים ראשים חדשים עומד בפני ברירה חדה: בחירה ברב דוד סתיו, רב הפונה ל”כלל ישראל” ויכול להושיע את הרבנות מחוסר רלוונטיות ומריקבון, או בחירה ברב דוד לאו, רב נוסף הנתמך על ידי החרדים, שבחירתו תוביל להמשך התפוררותה של הרבנות הממלכתית עד להיעלמותה הסופית.

היה וייבחר הרב לאו, סביר להניח שהוא יהיה הרב הראשי האחרון של מדינת ישראל. הרבנות לא תשרוד. הכנסת יקטין את כוחה או יבטל אותה לגמרי, ובצדק.

אם ייבחר, מתכנן הרב סתיו לשפר את תפקוד הרבנות הראשית כבר במהלך שנת כהונתו הראשונה. מדובר בשינויים משמעותיים שיש להם חשיבות מובהקת במיוחד לציבור החילוני.

הרב סתיו יקדם את פתיחת אזורי הרישום לנישואין. בכך תאופשר תחרות אמיתית בין הרבנים למתן שירותי דת הוגנים וידידותיים למשתמש. הוא יתן רוח גבית מהרבנות לטובת הסכמי קדם נישואין הלכתיים. בכך עשויות להיפתר בעיות רבות הנגרמות בהליכי גירושין.

הרב סתיו גם יפתח בקמפיין לביצוע מחקרי יוחסין מקיפים כדי לסייע לעולים מרוסיה להוכיח את יהדותם ובכך יעודד וינגיש את הגיור. הוא ישרטט קווים מנחים חדשים, שקופים ואתיים, למערכת הכשרות ובכך יצמצם את השחיתות שפשתה בה ויביא להורדת מחירי המצרכים הכשרים לצרכן. הוא יאשרר את “היתר המכירה” לקראת שנת השמיטה, ובכך יחזק את המגזר החקלאי וימנע הפקעת מחירים לצרכן.

ככל שידוע לי, הרב לאו, אם ייבחר, אינו מתכוון לבצע ולו אחד משינויים אלה. הוא לא יוכל לפעול נגד פטרוניו החרדים השולטים כיום במערכות הרבנות.

למרות ההבדל הקוטבי והברור כל כך בין שני הרבנים, חלק ממנהיגי הליכוד עדיין חולמים על כריתת ברית מחדש עם המפלגות החרדיות לקראת קואליציות עתידיות, והם אינם מתגייסים דיים לטובת הרב סתיו.

שימו לב להצבעתם של 35 ראשי העיריות והמועצות המקומיות היושבים בגוף הבוחר. ניתן, למשל, להתמקד ביחיאל לסרי, ראש העיר אשדוד, עיר שכ-40% מתושביה הם עולים ממדינות חבר העמים. והרי מי יפיק תועלת רבה יותר מהשינויים שמתכנן הרב סתיו לבצע בנוהלי הרבנות הראשית בעניין נישואין וגיור, אם לא הציבור הישראלי-רוסי?

בדומה, ראשי עיר כמו שלמה לחיאני מבת ים, יואל לביא מרמלה ויהודה בן חמו מכפר סבא צריכים באופן טבעי להצביע לרב דוד סתיו. ראוי להפעיל עליהם לחץ ציבורי – עוד היום – כדי שיעשו את הדבר הנכון עבור תושבי עירם, יצביעו עבור הרב סתיו, ולא ייכנעו ללחצים מזיקים מלשכות גבוהות המבקשים מתוך שיקולים זרים את קולותיהם עבור הרב לאו.

רק הרב סתיו ידאג לכך שהרבנות יחזור להיות מוסד שמשרת ומאחד את כלל הציבור. הוא נהנה מתמיכתם של רבים וטובים בציבור הציוני, והוא יכול לנצח. עורו החילונים, והצביעו לרב סתיו!

David M. Weinberg is a think tank director, columnist and lobbyist who is a sharp critic of Israel’s detractors and of post-Zionist trends in Israel. Read more »
A passionate speaker, David M. Weinberg lectures widely in Israel, the U.S. and Canada to Jewish and non-Jewish audiences. He speaks on international politics and Middle East strategic affairs, Israeli diplomacy and defense strategy, intelligence matters and more. Click here to book David Weinberg as a speaker

Accessibility Toolbar