ציפי לבני המסכנה

אפשר היה לחשוב שבתקופה של אי-שקט בטחוני, תגבה מנהיגת האופוזיציה את ראש הממשלה ואת הממסד הביטחוני. אבל לא ציפי לבני.

השבוע בחרה לבני להאשים את נתניהו במתחים שנוצרו עם טורקיה, בהידרדרות היחסים עם מצרים, בקונפליקט עם הפלסטינאים, ובעימות המתקרב באומות המאוחדות. “הממשלה הימנית ביותר בתולדות ישראל הביאה אותה למצב הדיפלומטי הגרוע ביותר האפשרי”, אמרה לבני. “נתניהו מדבר קשוח, אולם הוא הביא את ישראל לנקודת חולשה כזו שאין באפשרותה לפעול כאשר טילים נופלים על תושביה”.

לבני פתטית. אף כי כמנהיגת אופוזיציה תפקידה לבקר את נתניהו, עליה להפגין מידה מסוימת של איפוק בהתחשב בנקודת הזמן הרגישה שישראל נמצאת בה כרגע, ולאור העובדה שהיא עצמה אינה מציעה כל מדיניות חלופית אמינה.

רובם המכריע של המזרחנים וראשי הצבא והדיפלומטיה – כמו גם רוב רובם של הישראלים – מבינים היום שראש הממשלה הטורקי, ארדואן, הוא שורש הבעיה ביחסי אנקרה-ירושלים. ארדואן הוא קיסר איסלמי בהתהוות והוא שש אלי קרב. הוא בונה את בסיס הכוח ואת האמביציות האזוריות שלו על הקלף האנטי-ישראלי. הוא שם לו למטרה לדרדר ולהסלים את היחסים עם ישראל מאז עלה לשלטון ב-2003 – הרבה לפני שנתניהו הפך לראש ממשלת ישראל, הרבה לפני המלחמה עם חמאס (שלבני, כשרת החוץ, תמכה בה), והרבה לפני אירועי המשט.

כולם בישראל יודעים זאת, חוץ מציפי לבני. היא יודעת יותר טוב מכולם: נתניהו אשם.

רובם המכריע של המזרחנים וראשי הצבא והדיפלומטיה – כמו גם רוב רובם של הישראלים – מבינים שמחמוד עבאס וחבר מרעיו הם הם שורש הבעיה ביחסי הישראלים-פלסטינים. הם נחושים בדעתם לנקוט צעדים חד-צדדיים כדי לבודד את ישראל ולעשות לה דה-לגיטימציה באו”ם ובפורומים בינלאומיים אחרים. הם נטשו את המשא ומתן עם ישראל הואיל והמכסימום שכל ישראלי שפוי בנפשו יכול להציע להם (ואכן הציע להם בעידודה של לבני) הוא פחות מהמינימום שהם מוכנים לקבל. הם רוצים הכול, עד הסנטימטר האחרון, הם רוצים את השטח “יודנריין”, והם אינם מוכנים לוותר על “זכות השיבה”, דרישה שתביא לחיסולה של מדינת ישראל.

כולם בישראל יודעים זאת, חוץ מציפי לבני. היא יודעת יותר טוב מכולם: נתניהו אשם.

רובם המכריע של המזרחנים וראשי הצבא והדיפלומטיה – כמו גם רוב רובם של הישראלים – מבינים שזרמים תת קרקעיים אנטי-ישראליים ואנטישמיים מפכים בחופשיות ברחובות קהיר. הם מבינים שהמועמדים המצריים לנשיאות מתבטאים בלהט נגד ישראל משום שזהו קלף אלקטורלי מנצח, ושההסלמה של המצב הביטחוני בסיני היא תוצאה של איבוד שליטה מצד המצרים. האספסוף שבזז את שגרירות ישראל בקהיר היה עושה זאת בשמחה גם אם ציפי לבני הייתה ראש ממשלה.

כולם בישראל יודעים זאת, חוץ מציפי לבני. היא יודעת יותר טוב מכולם: נתניהו אשם.

רובם המכריע של המזרחנים וראשי הצבא והדיפלומטיה – כמו גם רוב רובם של הישראלים – מבינים שברק אובמה הוא שורש הבעיה ביחסי ישראל-ארה”ב. אובמה חשף במכוון את המחלוקות שמאחורי הקלעים ביחסי וושינגטון-ירושלים במסגרת אסטרטגיה ארוכת טווח לשיפור קשריה של ארה”ב עם מדינות ערב. קירוב לבבות זה בא כמובן, באופן בלתי נמנע, על חשבונה של ישראל, וכל ראש ממשלה ישראלי היה מוצא את עצמו בעמדה בעייתית מול נשיא אמריקני הנוקט מדיניות כגון זו. אובמה היה שקט בצורה יוצאת דופן כאשר ארדואן, עבאס ואחמדיניג’אד התאגדו כנגד ישראל.

כולם בישראל יודעים זאת, חוץ מציפי לבני. היא יודעת יותר טוב מכולם: נתניהו אשם. היא אפילו אמרה למגזין The Atlantic בריאיון שנערך עימה לאחרונה שהלחץ שהפעיל אובמה על נתניהו פעל לטובה.

יו”ר קדימה אומרת שנדרש תהליך דיפלומטי שיאפשר לישראל להגן על האינטרסים שלה, ושהיא, בניגוד לנתניהו, יודעת כיצד לעשות זאת. אחרי הכול “אני הייתי שם”, אומרת לבני. אלא שלבני שוכחת לציין שכשהיא “הייתה שם”, התהליך הדיפלומטי שהיא ניהלה מול עבאס ואחמד קריע הסתיים בכישלון חרוץ. אחרי שלבני ואולמרט מסרו את המפתחות, הפלסטינים דחו את ההצעה כיוון שרצו יותר.

מהלכים דיפלומטיים מבריקים אחרים שבהם תמכה לבני, ההתנתקות מעזה למשל, היו אף הם הצלחה מסחררת. כך שלבני, ללא ספק, יודעת יותר טוב מכולם ותצליח גם במגעיה הדיפלומטיים יותר מנתניהו.

היא בוודאי תהיה מנהיגה כלכלית טובה יותר בעיתות של מחאה חברתית, הלא כן?

כאשר חלק ניכר מהקהילה הבינלאומית והעיתונות הישראלית מתנגד אוטומטית לכל מעשיו של נתניהו, לבני יכולה לצאת נקייה מזריקת סיסמאות ריקות כמו “אני אצליח יותר”. השאלה הרצינית שלבני נדרשת לענות עליה, וקרוב לוודאי שאינה יכולה, היא איך היא מתכוונת להצליח יותר, ועל אילו הישגים טובים יותרהיא מדברת.

האם תתנצל בפני הטורקים ותשים קץ למצור הימי של ישראל על עזה? האם זה באמת ישפר את היחסים עם ארדואן? האם תקבל את מסגרת העבודה המוכתבת על ידי האו”ם המתווה את קווי 67 כקו הגבול? איך היא סבורה שיתקדם תהליך השלום שלה כאשר היא עוקרת התיישבויות ובו זמנית שולחת את כוחות צה”ל למבצע גדול בעזה – שתי פעולות שבהן הביעה לאחרונה את תמיכתה? האם תקצץ בתקציב הביטחון או תנטוש את מגבלות התקציב הדו-שנתי שנקבע על ידי הממשלה?

הדבר המטריד ביותר בהתנהלותה של לבני הוא חתירתה חסרת האחריות תחת הממשלה בתקופה של סכנה ממשית למדינת ישראל. תארו לעצמכם שמנחם בגין היה מאשים את לוי אשכול בסגר המצרי על מצרי טיראן שהוביל למלחמת ששת הימים. אלא שבגין הציע אז לאשכול לחבור אליו לממשלת אחדות לאומית.

כשהאמריקאים, האירופאים, הטורקים, המצרים, הפלסטינאים והאיראנים חוברים יחד כנגד ישראל, אפשר היה לצפות שלבני תפעל באופן דומה. אבל לא. היא יודעת יותר טוב מכולם. נתניהו אשם.

* פורסם לראשונה בישראל היום באנגלית, 16 בספטמבר 2011.

 

David M. Weinberg is a think tank director, columnist and lobbyist who is a sharp critic of Israel’s detractors and of post-Zionist trends in Israel. Read more »
A passionate speaker, David M. Weinberg lectures widely in Israel, the U.S. and Canada to Jewish and non-Jewish audiences. He speaks on international politics and Middle East strategic affairs, Israeli diplomacy and defense strategy, intelligence matters and more. Click here to book David Weinberg as a speaker

Accessibility Toolbar