התרמית של ג’יי סטריט

הסירו דאגה מלבכם. מלאכי השלום של ג’יי סטריט מגיעים לוושינגטון “כדי להתעמת עם אלה המדברים כלאחר יד על מלחמה עם איראן.”

פורסם לראשונה בישראל היום באנגלית, 14 במרץ 2012

שדולת ג’יי סטריט עושה שוב את מה שהיא עושה הכי טוב. לחתור תחת חוסנה של ישראל. בכינוס השנתי של הארגון שיערך בשבוע הבא בוושינגטון, יישמע בראש חוצות המסר החתרני הבא: “הודו לנשיא אובמה על עמידתו האיתנה בפני אלה המתופפים בתופי המלחמה!”

מי בדיוק “מתופף בתופי המלחמה” כשמדובר באיראן? טוב, זה ברור, הימין הישראלי המרושע והקיצוני הנוהה אחרי ראש הממשלה נתניהו, ואתו חבורת הקושרים האמריקאים, יהודים שבעים ומרוצים מעצמם, נמהרים ונוחים להשפעה. אנשים פזיזים ומחרחרי מלחמה כמו 13,000 היהודים האמריקאים שגדשו את וועידת איפא”ק בשבוע שעבר.

אבל הסירו דאגה מלבכם. מלאכי השלום האמיצים, החכמים והשקולים מג’יי סטריט מגיעים לוושינגטון כדי “לעמוד מול אלה המדברים כלאחר יד על מלחמה עם איראן”.

“אנחנו יודעים שסנקציות, לחץ בינלאומי ודיפלומטיה הם כלים מרכזיים במאמצים לשים קץ לשאיפותיה הגרעיניות של איראן אחת ולתמיד”, קוראת הכותרת באתר האינטרנט של ג’יי סטריט ובפרסומי הכינוס המתקרב. “ואנחנו מעריכים את עמדתו האיתנה של הנשיא נוכח קריאות הקרב. אלפי אמריקאים פרו-ישראליים התומכים בשלום מסכימים! תודה, אדוני הנשיא!”

ההקבלה שעורך נתניהו בין השואה לאיראן היא “מוגזמת לגמרי” ומטרתה “להכניס את העם לקדחת מלחמה”, מאשים נשיא ומייסד ג’יי סטריט, ג’רמי בן עמי, בריאיון שפורסם אתמול. למרבה המזל, הוא והכוחות “הפרו-ישראליים תומכי השלום” שהוא מייצג יצעדו בשבוע הבא בוושינגטון כדי “להביע את התנגדותם לאלה העומדים בשער, שועטים קדימה וקוראים לפעולה צבאית עכשיו”.

תודה לאל על ג’יי סטריט, שכן אילולא הארגון ההו-כה-חשוב הזה, הייתה ישראל צועדת בחדווה ובפזיזות לעימות עם איראן, ובסגנון המטורלל האופייני לה, גוררת איתה בהיסח הדעת גם את אמריקה למלחמה.

אחרי הכול, זו לא איראן ש”מתופפת בתופי המלחמה” ובונה פצצה אטומית המכוונת לישראל! “זה לא שאנחנו רואים את איראן מפתחת תכנית ממשית להכחדתו של העם היהודי”, מרגיע בן-עמי.

איזו הקלה שמנהיגים שפויים כמו בן-עמי יעלו על הבמה בוושינגטון בשבוע הבא. אין ספק שהוא וחבריו ירגיעו את המצב. לא צריך להתרגש יותר מדי בקשר לאיראן.

לצדו של בן-עמי ביוזמת שלום כה חשובה זו המהללת את ברק אובמה, תעמוד סדרת גורואים ממחנה השלום, ביניהם עמוס עוז, וארגונים עתירי מומחיות בכל הקשור לאיום הגרעיני האיראני, כמו ‘עיר עמים’, ‘שלום עכשיו’, ‘הקרן החדשה לישראל’, ‘בצלם’, ‘שוברים שתיקה’, ‘מחסום ווטש’ ו’יש דין ‘– כולם ממומנים חלקית או לוקחים חלק בכינוסים של ג’יי סטריט.

פרט להתנגדות לפעולה צבאית, ישראלית או אמריקאית, נגד איראן, מופנה באופן מסורתי כוחן העיקרי של קבוצות אלה, להפצת המסר שאילו רק הייתה ישראל משנה את מדיניותה בגדה המערבית – ותפקידה של ג’יי סטריט הוא כמובן לגרום לאמריקה לכפות על ישראל שינוי כזה – הייתה רוח השלום שורה על המזרח התיכון. כאילו שישראל היא זו המסרבת להתפשר. כאילו שישראל לא הציע לפלסטינים באוסלו ובקמפ דייויד ובטאבה ובאנאפוליס כל מה שרק רצו. כאילו שהפלסטינים התפשרו, אפילו במעט, על תביעותיהם מאז אותה לחיצת יד נשגבת על מדשאת הבית הלבן. כאילו שהפלסטינים מסכימים בימים אלה ממש להיכנס לשיחות שלום עם ישראל ללא תנאים מוקדמים.

אבל צריך ללחוץ על ישראל, אומרים שומרי המוסר מג’יי סטריט.

ובואו לא נשכח: זה אותו ג’יי סטריט שתמך בדוח גולדסטון העוין, שתמך בבקשת הפלסטינים להכרה מדינית חד-צדדית באו”ם, ושתמך בשיחות עם החמאס אבל לא בפעולה צבאית נגדו. עכשיו רוצה ג’יי סטריט לנטרל את האיום הצבאי על איראן.

וכבונוס נקבל גם ככל הנראה את הקשקשת הרוחנית והצדקנית המאפיינת את תמיכתו של ג’יי סטריט בהתמודדות עם ישראל. שכן מסורת ארוכת שנים היא בקרב דוברי הכנס להכריז בקול גדול על זיקתם “העמוקה” ו”הרוחנית” ליהדות בדרכם להכתים ולהכפיש את הקהילה היהודית באמריקה ולהביא לריחוק ביחסי ארה”ב-ישראל.

חבורה נכבדת של טיפוסים רוחניים, קלילים מאוויר, כמו הרבנית שרון, הרב עמי, הרבנית תרצה, הרבנית ג’ני, הרבנית ג’ולי, הרבנית טובה והרבנית מליסה ממקומות כמו נווה קודש, ברית צדק, דורשי צדק וחזון צודק – שפע עולה על גדותיו של דבש, קדושה וצדק! –  דיברו בג’יי סטריט על הצורך להציל רוחנית את ישראל מפני עצמה, או לפחות להביא מזור לנפשותיהם המעונות של יהודים אמריקאים אלה באמצעות ניהול דין וחשבון נוקב עם ישראל.

השנה ימלא פיטר ביינרט את מכסת הקשקשת הרוחנית. ספרו החדש על “משבר הציונות” ש”יושק” השבוע בכינוס ג’יי סטריט, מקדם “חזון מתקדם של אינטרסים אמריקאים וערכים יהודיים ליברליים”. מדובר בערכים, אומר ביינרט, שאובמה, למרבה הצער, בגד בהם תחת לחצם של אותם יהודים אמריקאים ימנים ורעים, ושדולותיהם הפוליטיות. ערכים שאמורים היו להביא את אובמה להתנגד למדיניות ההתנחלות “מעוררת הסלידה” של ישראל ולטענתה לריבונות על ירושלים מאוחדת. ערכים שישמשו את ג’יי סטריט כדי לשכנע את ממשל אובמה לתת לישראל על הראש, או לפחות לבלום אותה. הידד לצדקנים.

David M. Weinberg is a think tank director, columnist and lobbyist who is a sharp critic of Israel’s detractors and of post-Zionist trends in Israel. Read more »
A passionate speaker, David M. Weinberg lectures widely in Israel, the U.S. and Canada to Jewish and non-Jewish audiences. He speaks on international politics and Middle East strategic affairs, Israeli diplomacy and defense strategy, intelligence matters and more. Click here to book David Weinberg as a speaker

Accessibility Toolbar