ישראל עושה חסד, העולם מתחסד

פורסם בישראל היום באנגלית: 16 בפברואר 2012

האו”ם השמיץ את ישראל השבוע עם דוח נוסף הכולל האשמות מרושעות על ‘טיהור אתני’, ‘ייהוד’ ועוד כהנא וכהנא זוועות דמיוניות נגד הפלסטינים. בינתיים, זה מה שקרה בעולם האמתי: רופאים ישראלים המשיכו לטפל באלפי פלסטינים בבתי חולים ישראלים ולהעניק סיוע רפואי הומניטרי מדרגה ראשונה בכל רחבי העולם.

העובדה שישראל אינה זוכה לכל נקודת זכות בינלאומית על פעילותה ההומניטרית הנרחבת, בארץ או בחו”ל, היא אחד הסממנים של תקופה רוויית עוינות זו.

מעט ידוע על כך שבתי חולים בישראל מקבלים בקביעות מטופלים ממדינות המזרח התיכון, ובכלל זה מדינות ערביות שאינן מקיימות קשרים עם ישראל, ומהרשות הפלסטינית. לדוגמה, לא פחות מרבע מהמטופלים בבית החולים אדמונד ולילי ספרא לילדים במרכז הרפואי שיבא בתל השומר הם ילדים פלסטינים מעזה החולים בסרטן או סובלים ממחלות לב מולדות. בית החולים הדסה בירושלים מטפל אף הוא בקביעות בפלסטינאים מהגדה המערבית. עמותת “הצל לבו של ילד” במרכז הרפואי וולפסון בחולון מטפלת גם היא בחולים פלסטינים רבים.

פלסטינים אלה מקבלים טיפול בישראל למרות העובדה שהרשות הפלסטינית אינה לוקחת אחריות כספית מלאה על טיפולים אלה, ולמטופלים עצמם אין את הסכום הנדרש למימון הטיפול. מרכז פרס לשלום ובתי החולים עצמם מכסים או סופגים, פעמים רבות, את העלויות.

פעילות זו ראויה עוד יותר לציון לאור העובדה שמטופלים פלסטינים שוכבים פעמים רבות, מיטה לצד מיטה, ליד מטופלים יהודים ישראלים, ביניהם גם קורבנות טרור וסתם אזרחים רגילים הסבורים שישראל פשוט “הומניטרית מידי” כשהיא דואגת לטפל גם בחולים פלסטינים. ‘תנו לפלסטינים לקבל טיפול אצל אחיהם הערבים במצרים ובירדן’, אומרים חלק מהישראלים. אבל הם אינם יכולים לעשות זאת, כמובן, שכן המצרים והירדנים אינם מתירים לפלסטינים לקבל טיפול סדיר בבתי החולים שלהם, שלא לדבר על העובדה שרמת הרפואה בארצות ערב נמוכה משמעותית מרמת הרפואה בישראל.

טיפול בישראלים ובפלסטינים זה לצד זה מחייב איזון עדין וכרוכים בו מתחים רבים ומורכבות מוסרית. למרות זאת ממשיכים בנחישות בתי החולים בישראל במאמציהם ההומניטריים תוך שהם אוחזים במדיניות ‘דלת פתוחה’ ולב חפץ.

לא תשמעו על כך בעיתונות העולם או בדוחות האו”ם.

אולם ההומניטריזם הרפואי של ישראל עוד הרבה יותר מרחיק לכת. רק השבוע דיווחה העיתונות הישראלית על ילד בן 12 עם שיתוק מוחין מקזחסטן שעבר ניתוח ושיקום ארוך במרכז הרפואי אסף הרופא, חינם אין כסף. במקביל, עבר כומר נוצרי שהותקף בחומצה על ידי קנאים מוסלמים באוגנדה ונכווה קשות, סדרה של ניתוחי עיניים ועור יקרים מאוד במרכז הרפואי שיבא.

הרופאים הישראלים פעילים ומנוסים גם במתן סיוע רפואי מחוץ לגבולות ישראל. כולנו יודעים על המשלחת הרפואית ששלח צה”ל להאיטי לאחר רעידת האדמה בינואר 2010, אחת מקומץ פעולות הסיוע הישראליות בחו”ל שאכן זכתה לתשומת לב בינלאומית חיובית.

מה שידוע פחות הוא שמאז, עשו פיזיותרפיסטים ורופאי שיקום אורתופדי משיבא דרכם להאיטי יותר מעשר פעמים ועבדו בתנאים בלתי אפשריים על מנת לטפל בלמעלה מ-4,000 תושבי האיטי שאיבדו את איבריהם באסון הנורא. יחד עם הג’וינט ומגן דוד אדום, הם מפעילים “מרכז השיקום האיטי-ישראל” במתכונת מלאה בבית החולים האוניברסיטאי שבפורט-או-פרינס.

דוגמה נוספת: מומחי כוויות ישראלים היו הראשונים להגיע לרומניה כדי לטפל בתינוקות שנמצאו במצב אנוש לאחר השריפה הנוראית בבית חולים בבוקרשט. הם גם היו הראשונים להגיע לקונגו לאחר פיצוץ מכלית דלק גדולה ב-2010. רופאים משיבא העניקו שירותי סעד והדרכה רפואית בארמניה, אזרבייג’ן, ברזיל, קמבודיה, סין, גיאורגיה, גינאה המשוונית, חוף השנהב, קזחסטן, קוסובו, מאוריטניה, מונגוליה, מיאנמר, פרו, רומניה, רוסיה, רואנדה, סלובניה, סרי לנקה, טורקיה, אוקראינה, אוזבקיסטן ועוד.

פעילויות אלה נטועות במסורת יהודית של מרפא וחמלה, ובמחויבותה של מדינת ישראל לשליחות של חסד ואחווה בעולם.

אבל שוב, לא תשמעו על דבר מכל אלה בעיתונות הבינלאומית או בדוחות האו”ם. כל כך חבל.  Email Email  Print Print

Subscribe to Political Columns


About David Weinberg

David M. Weinberg is a think tank director, columnist and lobbyist who is a sharp critic of Israel’s detractors and of post-Zionist trends in Israel. Read more »


Speaking Engagements

A passionate speaker, David M. Weinberg lectures widely in Israel, the U.S. and Canada to Jewish and non-Jewish audiences. He speaks on international politics and Middle East strategic affairs, Israeli diplomacy and defense strategy, intelligence matters and more. Click here to book David Weinberg as a speaker.


Elsewhere on the Web


© 2012 David M. Weinberg. Sitemap | Site by illuminea | Contact | Press Room | Attribution License