- David M. Weinberg - https://davidmweinberg.com -

כדור הבדולח 2012

פורסם באנגלית גם בג’רוזלם פוסט: 03.01.2012

כשאני מסתכל בכדור הבדולח שלי על 2012, הנה מה שאני רואה:

בנימין נתניהו: ימשיך לחבוק בהצלחה את המרכז הפוליטי וישמור על קואליציה יציבה, ללא בחירות חדשות או יוזמות דיפלומטיות פזיזות. מי שיעמיד בפניו את האתגר הגדול ביותר יהיו דווקא החרדים, שתחושתם כי הם חזקים ומאוימים בו זמנית, תביא להעלאת דרישותיהם הכספיות כשיגיע הזמן לניהול משא ומתן על תקציב 2013.

שלי יחימוביץ’: המנהיגה הכי מעניינת ובלתי צפויה בפוליטיקה הישראלית. תאמינו או לא, אך יחימוביץ’ מפנה כעת את מסריה החברתיים-כלכליים גם לבוחרים דתיים ולמתנחלים על מנת להרחיב את בסיס הכוח של מפלגת העבודה. אין ספק שהיא מעמידה בצל את ציפי לבני. האם היא יכולה להאפיל גם על יאיר לפיד ולגייס הון ממשי לקראת קמפיין הבחירות?

אריה דרעי: הוא מאיים לגנוב מאלי ישי מחצית מבוחרי ש”ס אם ירוץ לבחירות ברשימה עצמאית. מהלך כזה יאלץ את ישי לעשות צעד נוסף לכיוון הימין הדתי על מנת להבדיל את עצמו מדרעי. למרבה הצער, צעד כזה משמעו שש”ס תיסוג מתמיכתה ברפורמה ברישום הנישואין (“חוק צהר”) ובשינויים ליברליים בהליכי הגיור.

אביגדור ליברמן: מאז החליט היועץ המשפטי לממשלה לסגור את תיק החקירה נגד חברת הכנסת חנין זועבי מבל”ד על השתתפותה במשט הטורקי הזכור לשמצה, תיק שצפוי היה להבשיל לכתב אישום ודאי, אין ספק בלבי שהוא יחליט גם לעצור את הליכי ההגשה של כתב אישום נגד ליברמן. ולו כדי להיות הוגן. החלטה כזו תזין ותשלהב את מסע הבחירות הבא של ‘ישראל ביתנו’ ונתניהו יבקש לחשל את בריתו עם ליברמן.

מחמוד עבאס: הפסבדו-מנהיג של ה”רשות” הפלסטינית ימשיך להשתופף מאחורי יוזמות האו”ם שמטרתן לבודד ולגנות את ישראל, תוך שהוא נותן את אישורו לקיום “שיחות שלום” שוליות וחסרות משמעות עם ישראל. והעולם? הוא ימשיך כמובן לפנק את עבאס למרות סרבנותו. שיחות החמאס-פת”ח ישרתו את החמאס ויחזקו את מעמדו בתוך החברה והמוסדות הפלסטיניים. כשצה”ל ינקוט פעולה נגד החמאס בעזה, ילכד עבאס בתווך ויאבד את שמץ אמינות שעוד נותרה לו בקרב הישראלים והפלסטינים.

מחמוד אחמדיניג’ד: אם יתמזל מזלנו, חוצפתו ורברבנותו של המנהיג האיראני ייגררו אותו למלחמת יריות עם ארה”ב במצרי הורמוז או בכל מקום אחר במפרץ הפרסי. אם לא ישפר עלינו מזלנו, הוא ימשיך לעשות צעדים עקביים אך שקטים בתהליך העשרת האורניום לקראת התחמשות גרעינית, תוך שהוא מוליך את האיחוד האירופי שולל בעזרת אינספור שיחות ומשא ומתן. ישראל תימנע מעימות צבאי ישיר עם איראן עד לשינויי אקלים בוושינגטון או עד שהאיראנים בטיפשותם יתחילו לייצר נשק גרעיני.

מוחמד חוסיין טנטאווי: פילדמרשל טנטאווי, יושב ראש “המועצה העליונה של הכוחות המזוינים המצריים” שתפס את השלטון בפברואר שעבר לאחר הדחתו של מובארק, יתמרן קדימה, אחורה ולצדדים כדי לשמור על שליטתו באיסלמיסטים, הן בפרלמנט והן ברחובות. הבחירות לנשיאות יידחו שוב ושוב. אם טנטאווי יקבל גיבוי מארה”ב ומהאיחוד האירופי (בניגוד למובארק) וסיוע זר משמעותי, יש לו סיכוי להצליח. לטובתנו, אני מאחל לו בהצלחה.

בשאר אסאד: הוא יהיה בר מזל אם יצליח לחיות עד סוף ימיו באיזה מעון קיט פנסיוני ברוסיה או בסין, וגם זה רק בתנאי שיהיה חכם מספיק לברוח בקרוב כשהוא עדיין בין החיים.  שנה מהיום, סוריה יכולה בקלות להיות מפוצלת לחמש מדינות עצמאיות: עלווית במערב, כורדית בצפון-מזרח, דרוזית בדרום ובדואית במזרח, עם חאלב כעיר-מדינה נפרדת. מבחינתנו, זה עדיף על המשטר של אסאד, שחבר לאיראן, קוריאה הצפונית וחיזבאללה (לפי תרחיש אחר, טורקיה כובשת חלק ניכר מסוריה ומקדמת את עלייתו לשלטון של משטר איסלמי …).

ברק אובמה: בבחירות לנשיאות שיתקיימו בנובמבר השנה הוא יזכה “רק” ב-68 אחוז מהקולות היהודיים, במקום ב-78 אחוז שבהם זכה בבחירות 2008. אוי אוי אוי, מה יהיה עם היהודים האמריקאים …?

ירושלים: מי תהיה המדינה המערבית הגדולה הראשונה שתעביר את שגרירותה למערב ירושלים? ככלות הכול, איש אינו חולק על העובדה שירושלים המערבית היא בירתה של מדינת ישראל ותישאר כזו גם בכפוף לכל הסכם שלום עם הפלסטינים. הכרזה על צעד כזה תהווה הכרה במציאות (כמו גם הכרזת ידידות כלפי ישראל), גם אם תלווה בגילוי נאות ש(מדינת: מלאו את החסר) “אינה נוקטת בשלב זה בכל עמדה כלשהי לגבי שיוכה של ירושלים המערבית, שהריבונות עליה עדיין נתונה למשא ומתן”. יש קופצים?