- David M. Weinberg - https://davidmweinberg.com -

להאשים את ביבי

פורסם לראשונה בישראל היום באנגלית [1], 9 באוגוסט 2012

פשוט מדהים כיצד יכול אדם אחד להיות אחראי למצוקות רבות כל-כך. ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא האשם.

זו אשמתו של ביבי שלראשונה מאז משחקי סיאול ב-88 לא הצליחה ישראל לזכות במדליות אולימפיות. כך טוענות חברות הכנסת רונית תירוש ומרינה סולודקין מקדימה, כך אומרים עורכי העיתונים וכך סבורים כמעט כל פרשני הרדיו והטלוויזיה ביומיים האחרונים, מאז ניפצה הגולשת לי קורזיץ את תקוותנו האחרונה למדליה אולימפית. נתניהו היה צריך להשקיע יותר כסף בספורטאים הישראליים, הם אומרים.

גם מתקפת הטרור הנועזת בסיני שהתרגשה עלינו ביום ראשון היא אשמתו של נתניהו. גם הפסקת אספקת הגז ממצרים שהביאה לניפוח חשבונות החשמל שלנו היא אשמתו. אפשר להלביש על נתניהו כל אחד מ-17 הפיצוצים (עד כה) בצינור הגז מצרים-ישראל. הג’יהדיסטים האסלאמיים הרצים בסיני בחופשיות כשהם אחוזי אמוק אינם אשמים, נתניהו הוא האשם. ובואו לא נשכח את התקפות “כריש המוסד” בים האדום בשנה שעברה. אין צורך אפילו לומר, גם הן אשמת ביבי.

העובדה שהחרדים אינם משרתים בצבא היא אשמת נתניהו. והעובדה ששום ממשלה בראשות העבודה או קדימה לא עשתה דבר ב-60 השנים האחרונות כדי לעצור את התופעה המתרחבת של השתמטות החרדים מגיוס, או עשתה מאמץ אמיתי לשנות את הסטטוס-קוו שהתגבש כבר ב-1948 ולגייס את החרדים, עובדה זו היא כנראה פשוט לא רלוונטית. האחריות להשתמטות החרדים משירות צבאי כולה של נתניהו.

ביבי אשם בשריפה שכילתה בשנה שעברה את יערות הכרמל. הרי לא היו לנו שריפות לפני נתניהו. אותו כנ”ל לגבי גל החום שתקף אותנו הקיץ. ביבי גורם לנו להזיע. הקפיצה הנלווית במחירי הפירות והירקות והענבים הבשלים יתר על המידה שהיה צריך לבצור מוקדם מהרגיל – גם זה, ללא ספק, אשמת נתניהו.

גם זיהום האוויר בתל-אביב הוא באשמת נתניהו, כך לפי מחקר רציני שהיה מרוח אתמול על עמוד שלם ב’הארץ’. טכנית, 33 אחוזים מזיהום זה מקורו בתעשייה, 24 אחוזים משיטות לא ‘ירוקות’ לייצור חשמל, 25 אחוזים מתעבורה ו-22 אחוזים ממחצבות. אבל בסך-הכול ובעיקרון, זו אשמתו של ביבי. אם אתם לא מאמינים לי, לכו תקראו את העיתון הזה. השבוע הוא גם האשים את ממשלת נתניהו בהשמנת היתר הפושה במוסדות הפסיכיאטריים הממשלתיים. בחיי.

גם את גל הטביעות המזעזעות של ילדים בכינרת ובחופי הים התיכון שהיינו עדים לו השבוע יש לגלגל לפתחו של נתניהו.  למרבה הצער, טרגדיות מסוג זה מתרחשות כל אוגוסט כשהילדים בחופשה. פשוט עד עכשיו לא ידענו שזו בעצם אשמתו של ביבי.

אותו כנ”ל לגבי עמוד הכדורסל שנפל השבוע ומחץ את אלון רונן בן ה-15 מתל-אביב בחצר בית הספר. אחרי הכול, אלון חלם להגיע לאולימפיאדה בעתיד, אומר אביו. אז צריך להעמיד את נתניהו לדין, להרשיע אותו, למרוח אותו בזפת ולגלגל אותו בנוצות על טרגדיה זו. אילו רק היה נתניהו משקיע יותר כספים בבתי ספר בתשתיות שלהם ובספורטאים השאפתניים של המדינה הזאת…

אין שלום עם הפלסטינים בגלל נתניהו, לא? וזה ממש לא משנה שישראל מוכנה לחזור לשולחן המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים (בניגוד לפלסטינים), ושנציגי הרשות הפלסטינית מתרוצצים ברחבי העולם כשהם עושים לנתניהו דמוניזציה ודה-לגיטימציה וחותרים בכל הכוח לקראת הכרה חד-צדדית ב”מדינה” שלהם. ובכל זאת, האחריות מוטלת על נתניהו.

הנשק הכימי והביולוגי שעלול להשתחרר לחופשי עם קריסת משטרו של בשאר אסאד בסוריה ייפול גם הוא על ראשו של נתניהו. כל הגזים והחומרים הרעילים, הריסין והחרדל, גז העצבים, חיידקי האנתרקס, הבוטולינום ורעלני הריצין הביולוגיים, ואלפי פצצות האוויר ומאות הטילים שיישאו עליהם נשק זה. למה נתניהו לא עשה שום דבר בקשר לנשק הזה עד עכשיו?!

בואו נודה, לו היה נתניהו מטיל על צה”ל לפעול נגד מחסני הנשק הסוריים או למנוע את העברתם של מצבורי נשק להשמדה המונית לידי החיזבאללה, הייתה האליטה השמאלנית מאשימה אותו בליבוי המצב ובהצתת עימות אזורי נרחב. כך או כך, זו אשמתו של ביבי. הוא פשוט חסר אחריות ולא אמין. תמיד היה ותמיד יהיה.

אולי שמעתם על סופות הטייפון “הייקוי”, “סאולה” ו”דמרי” שהיכו השבוע בסין? אשמתו של ביבי, כמובן.

הנקודה שלי היא כזאת: אנחנו נמצאים בעיצומה של עונת המלפפונים, ובהעדר מנהיגות רצינית משלה עברה האופוזיציה להאשמות מגוחכות תוך שהיא טופלת על נתניהו את כל הרעות החולות של העולם הזה. כדאי לקחת את כל ההאשמות הנשמעות נגד ביבי נתניהו בזמן האחרון בערבון מאוד, אבל מאוד, מוגבל.