היזהרו מההדף

פורסם בישראל היום באנגלית: 01.01.2012

ארה”ב שופכת במזרח התיכון נשק בשווי של למעלה מ-100 מיליארד דולר כחלק מהיערכות צבאית מואצת האמורה, כפי הנראה, לחשק את איראן. אף כי נחמד לחשוב שממשל אובמה נערך לקראת עימות ממשי עם איראן, ראוי לפקפק בתבונה שבפיזור מערכות נשק מתוחכמות במזרח התיכון הסוער והמתאסלם ומקצין מיום ליום.

“העסקה תשלח מסר תקיף למדינות באזור לפיו ארצות הברית מחויבת ליציבות במפרץ הפרסי ובמזרח התיכון בכלל”, אמר אנדרו שפירו, עוזר מזכירת המדינה לנושאים צבאיים ופוליטיים, כשהכריז על מכירתם של מטוסי קרב מסוג אף-15 בשווי של כ-30 מיליארד דולר לחיל האוויר הסעודי. “הדבר יחזק את כוח ההרתעה של ערב הסעודית ויאפשר לה להתגונן מפני איומים חיצוניים על ריבונותה”.

כן, בטח. כאילו שהסעודים יוכלו אי פעם להגן על עצמם מפני איראן!

אני דווקא מודאג יותר מההדף הפוטנציאלי: תרחיש לפיו הנשק הזה יגיע יום אחד לידיהם של כוחות רדיקליים שישתמשו בו נגד האינטרסים של המערב ונגד ישראל.

עסקאות הנשק שהכריזה עליהן וושינגטון בחודש דצמבר לבדו כוללות 84 מטוסי אף-15 לריאד (כחלק מעסקת חבילה שאישר הקונגרס בשנה שעברה למכירת נשק בשווי 60 מיליארד דולר לערב הסעודית בעסקה שתימשך עשר שנים); 1.7 מיליארד דולר לשדרוג טילי הפטריוט של ערב הסעודית; 3.5 מיליארד דולר במערכות יירוט טילים מתקדמות לאיחוד האמירויות הערביות (עסקת המכירה הזרה הראשונה של טילי יירוט מסוג ‘תאאד’ המיועדים להשמדת טילים בליסטיים קצרי טווח ובעלי טווח בינוני); מיליארד דולר בטילי הגנה מדגם פטריוט לכוויית; 3.4 מיליון דולר בפצצות “מפצחות בונקרים” ותחמושת אחרת לאיחוד האמירויות; כמעט 11 מיליארד דולר ב-36 מטוסי אף-16, טנקי אברהמס, תותחים ונגמ”שים, לעירק; והמפתיע מכל, 30 מיליארד דולר בנשק ותחמושת למצריים.

את מכירת התחמושת לעיראק ולמצריים ראוי לבחון בשבע עיניים. נראה כי ראש ממשלת עיראק, נורי אל מאליכי, חותר לקראת איחוד סמכויות ויצירת מדינה של מפלגה אחת בשליטה שיעית תוך נטישת הממשלה הרחבה הנתמכת על ידי ארה”ב. לאיראן יש השפעה עצומה על המערכת הפוליטית העיראקית בעידן הפוסט-אמריקאי. ככל שהאלימות בעיראק הולכת וגואה, רבים מהפרשנים רואים סיכון ניכר לכך שהנשק האמריקאי ישמש לחיסול המיעוטים המתנגדים למשטר. יתירה מכך, הוא אף עשוי ליפול לידיים איראניות.

מדינת “האחים המוסלמים” הצומחת ועולה במצרים היא מועמדת מפוקפקת אף יותר לקבלת הנשק האמריקאי החדש. אף כי ארה”ב (וישראל) מקיימות מזה זמן רב יחסי עבודה חמים עם הצבא המצרי, איש אינו יודע עד כמה נתון היום הצבא בידי גורמים איסלמיסטים, או כמה זמן יוכל הצבא באמת להחזיק בשלטון. אין ספק שבבית הנבחרים המצרי יהיה למפלגות המוסלמיות רוב, ויופעל על השלטון לחץ בלתי פוסק להתוות מדיניות חוץ והגנה שתתכחש לברית עם אמריקה וישראל.

בינתיים פושט הצבא המצרי על משרדיהם של קבוצות פרו-דמוקרטיות ושל ארגוני זכויות אדם. בשבוע שעבר, פשט הצבא על משרדי “המכון הבינלאומי הרפובליקני” (IRI) ו”המכון הלאומי לדמוקרטיה” (NDI), שניהם ארגונים אמריקאיים הקשורים בעקיפין למפלגות הדמוקרטית והרפובליקנית בארה”ב וזוכים למימון ממשלת ארה”ב.

וכך, כשהדמוקרטיה המצרית והצבא המצרי הם בגדר שותפים מפוקפקים ביותר לעתיד; כשהממשלה המרכזית מאבדת שליטה על חלקים נרחבים במדינה (לרבות חצי האי סיני), האם באמת חכם למכור כעת למצרים מטוסי קרב וטנקים נוספים?

כיו”ר וועדת החוץ והביטחון במשך מרבית שנות ה-90, יצא שטייניץ בקמפיין של איש אחד נגד החימוש הצבאי המואץ של המצרים. יום אחד, הזהיר שטייניץ, יצטערו ישראל ואמריקה על שחימשו את הצבא המצרי במערכות הנשק המתקדמות ביותר מבית היוצר של וושינגטון. עדיין לא מאוחר לתת את הדעת לעצתו הנבואית של שטייניץ.

David M. Weinberg is a think tank director, columnist and lobbyist who is a sharp critic of Israel’s detractors and of post-Zionist trends in Israel. Read more »
A passionate speaker, David M. Weinberg lectures widely in Israel, the U.S. and Canada to Jewish and non-Jewish audiences. He speaks on international politics and Middle East strategic affairs, Israeli diplomacy and defense strategy, intelligence matters and more. Click here to book David Weinberg as a speaker

Accessibility Toolbar