הישמרו ממגמות ההתנתקות

פורסם בעיתון ישראל היום באנגלית ביום 7.6.2012

בהתחשב במגמות החד-צדדיות המסוכנות המרחפות כעת באוויר ועל רקע כניעתו של נתניהו בבית-אל, הייתי רוצה לשמוע אותו מכריז באופן חד וברור כי ישראל אינה עומדת על סף מדרון תלול המוביל לעוד סיבוב של “התנתקות”.

לאחרונה נדמה כי הולך ונבנה לו בקרב “האליטה” (קרי: השמאלנים) נחשול מסוכן הקורא למהלך ישראלי “חד-צדדי” בגדה המערבית. התבטאויות כמו “לעשות שלום בלי שותפים (פלסטינים)”, לעקור התנחלויות הממוקמות בשולי הגדה כדי “לאותת” לפלסטינים שממשלת נתניהו “רצינית” בנוגע לפשרה; “להראות” לעולם שישראל אינה מעוניינת “להיות לעד כוח כובש”; “לקבוע בנחישות את גבולותיה של ישראל בלי להיות בני ערובה של הפלסטינים”, הולכות ונשמעות ברמה.

אני חושש שנתניהו נגרר לכיוון הזה, וההחלטה שקיבל השבוע לתמוך בהריסת גבעת האולפנה בבית אל נותנת בסיס לחששות אלה.

היה יסוד להאמין שטראומת הנסיגות החד-צדדיות של ישראל מלבנון ומעזה תהפוך את רעיון החד-צדדיות לטאבו, ואני בהחלט מאמין שרוב רובו של הציבור הישראלי השפוי באמת סבור כך. אבל השמאל קצר-רוח. אותם אנשים שמכרו לנו בעבר את יאסר ערפאת ומחמוד עבאס כשותפים לשלום אומרים לנו עכשיו שהשלום אולי אינו אפשרי אולם המצב הקיים הוא בלתי נסבל, ולכן הערוץ החד-צדדי הוא דרך הפעולה היחידה שנותרה לנו.

גם המשנה לראש הממשלה, שאול מופז, וגם שר הביטחון, אהוד ברק, תומכים כעת בנסיגה ישראלית חד-צדדית. מופז משווק את הרעיון כבר מזה כשנתיים, וברק שהעלה אותו בשבוע שעבר בנאומו במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) באוניברסיטת תל-אביב. הוא אמר את הדברים הבאים: “אנחנו על זמן שאול – נגיע לקיר ונשלם את המחיר. אם לא ניתן יהיה להגיע להסכם קבע עם הפלסטינים – צריך לשקול הסדר ביניים או אפילו מהלך חד-צדדי”.

מנהל המכון למחקרי ביטחון לאומי, אלוף (מיל’) עמוס ידלין, חיזק את דבריו של ברק והציג דוח חדש לפיו לאחר בחינת כל אפשרויות המו”מ, הגיעו צוות חוקרי המכון למסקנה כי לא ניתן להגיע להסדר קבע עם הפלסטינים ולפיכך מדינת ישראל צריכה “לבצע מהלך חד-צדדי הדרגתי מתואם של יציאה משטחי יהודה ושומרון לעבר גדר ההפרדה”.

גלעד שר, בעבר מנהל לשכתו של ברק, מכהן כעת כיו”ר-משותף של ארגון חדש הנקרא “עתיד כחול לבן”, ארגון הזוכה גם לתמיכתו של ראש השב”כ לשעבר, עמי איילון, וקורא למהלכים חד-צדדיים של ישראל. הארגון פועל לקידום “חוק פינוי-פיצוי” שנועד להסדיר את תשלום הפיצויים לעשרות אלפי המתנחלים שיעזבו את בתיהם בגדה המערבית. “קבוצת המשבר הבינלאומית” וה-Elders – ערב רב של ברי-סמכא מנופחים ומדינאים מלאי חשיבות עצמית שתמכו בערפאת כשותף לשלום – מקדמים כעת את קונספט החד-צדדיות במטרה “ליצור מציאות של שתי מדינות” ללא הסכם שלום.

מוכר האשליות החביב על אובמה, תומס פרידמן מהניו-יורק טיימס, והעיתונאי היהודי-אמריקאי ג’פרי גולדברג מהאטלנטיק, עושים גם הם קידום מכירות לרעיון החד-צדדיות. גולדברג: “נתניהו יכול לנהל עם העם בישראל שיחה כנה על ההשלכות – הצבאיות, המוסריות והדמוגרפיות – של ההתנחלויות. והוא יכול גם לשקול את הרעיון ההולך ותופס אחיזה בקרב מומחים ביטחוניים: יציאה חד-צדדית של אותו חלק מן ההתנחלויות היושב בשוליה המרוחקים של הגדה המערבית. הדבר יראה לישראלים שממשלתם מעוניינת לנצח (כך במקור) סוף סוף במלחמת ששת הימים”.

הם מצדיקים את עמדתם בכך שהם “רוצים להציל את ישראל מעצמה” ובטיעון ש”הסטטוס קוו אינו בר-קיימא”.

על נתניהו לעצור כאן ועכשיו את הסחף הזה לכיוון התנתקות חד-צדדית מהשטחים מכל הנימוקים המוכרים והמבוססים הרלוונטיים עדיין.

פעולות ישראליות חד-צדדיות יתנו רוח גבית לתביעות הפלסטיניות. הפלסטינים למדים מהן שאין שום סיבה להתפשר עם ישראל, תהא הסוגיה אשר תהא (גבולות, התנחלויות, ירושלים, פליטים, הכרה), משום שבסופו של דבר יטרחו היהודים ויעקרו את עצמם מן הגדה המערבית. כל שהרשות הפלסטינית צריכה לעשות היא לשבת בשקט ולחכות תוך שהיא שומרת על עמדות נוקשות ובלתי-מתפשרות.

ואם למישהו עוד היה ספק, מובן שהנסיגות הישראליות החד-צדדיות לא יביאו את השלום. התקדים הלבנוני והעזתי מוכיחים שלא רק שנסיגות אלה מבטיחות את המשך הקונפליקט, הן אף מסלימות אותו.

קודם כל, מי אמר שהסטטוס קוו אינו “בר-קיימא” או “האפשרות הגרועה ביותר”? אולי זהו הרע במיעוטו? אחרי הכול, מרבית הפלסטינים בגדה המערבית חיים היום תחת שלטון פלסטיני אוטונומי (לרע ולטוב, בהתחשב בטבעה האוטוקרטי של הרשות הפלסטינית). מצבם הכלכלי הוטב במידה רבה והחיכוך הצבאי בין ישראל לפלסטינים בגדה המערבית הצטמצם למינימום. האם מצבם של הפלסטינים עומד להשתפר, או כפי שסביר יותר להניח, להחמיר, על פי התרחישים ההזויים שהמציאו תומכי החד-צדדיות? ומצבה של ישראל, מה יהיה אתו?

בהתחשב במגמות החד-צדדיות המסוכנות המרחפות כעת באוויר ועל רקע החלטת נתניהו לגבי בית-אל, הייתי רוצה לשמוע אותו מכריז באופן חד וברור כי ישראל אינה עומדת על סף מדרון תלול המוביל לעוד סיבוב של “התנתקות”.

David M. Weinberg is a think tank director, columnist and lobbyist who is a sharp critic of Israel’s detractors and of post-Zionist trends in Israel. Read more »
A passionate speaker, David M. Weinberg lectures widely in Israel, the U.S. and Canada to Jewish and non-Jewish audiences. He speaks on international politics and Middle East strategic affairs, Israeli diplomacy and defense strategy, intelligence matters and more. Click here to book David Weinberg as a speaker

Accessibility Toolbar